Prezydenci Francji, Chorwacji i Rosji wspólnie obejrzeli finał mundialu

Świat


Emmanuel Macron, Kolinda Grabar-Kitarovic i Władimir Putin zasiedli razem na trybunach, by obejrzeć niedzielny finał piłkarskich mistrzostw świata. Jeszcze przed meczem prezydenci Francji i Chorwacji zostali przyjęci przez Władimira Putina na Kremlu.

W trakcie finałowego meczu, w którym Francja pokonała Chorwację 4:2, najwięcej powodów do radości miał Emmanuel Macron.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović również nie kryła emocjiAlexei Nikolsky / Sputnik / Kremlin

Przed meczem prezydenci Francji i Chorwacji zostali oddzielnie przyjęci przez Władimira Putina na Kremlu.

Przezwyciężyć trudności

W oświadczeniu Pałacu Elizejskiego poinformowano, że przywódcy Francji i Rosji rozmawiali o współpracy dwustronnej, w tym o otwarciu dialogu na temat cyberbezpieczeństwa, a także o sprawach międzynarodowych, w tym "wdrożeniu mechanizmu współpracy w kwestii kryzysu syryjskiego".

Podczas spotkania Putin i Macron omówili również "sprawę porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku i francuskiej propozycji (...) utrzymania tego układu nuklearnego w szerszym kontekście obejmującym kwestie regionalne i balistyczne".

Jak oświadczyła kancelaria francuskiego przywódcy, na którą powołuje się Associated Press, Macron chce, aby w Moskwie wybrzmiał głos Europy po niedawnym szczycie NATO w Brukseli i przed poniedziałkowym spotkaniem na szczycie Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Helsinkach.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział z kolei Emmanuelowi Macronowi, że najwyższy czas, by ich kraje "przezwyciężyły trudności", które prowadzą do napięć we wzajemnych stosunkach.

Putin poinformował, że wzrost wymiany handlowej między Rosją a Francją w pierwszej połowie 2018 roku "daje podstawy, by sądzić, że pokonamy wszystkie trudności, z którymi mieliśmy ostatnio do czynienia i wkroczymy na ścieżkę pozytywnego rozwoju".

Pałac Elizejski podał, że Macron w rozmowie z Putinem poruszył również kwestię więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, ale więcej szczegółów nie ujawniono.

Macron gratuluje Putinowi

Prezydent Francji przyleciał do Moskwy na finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Podczas rozmowy z Putinem pogratulował mu organizacji mundialu, a także "występu reprezentacji Rosji", która doszła do ćwierćfinału i - jak to ujął Macron - "grała bardzo odważnie".

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl