Świat

Pożar wpływa na politykę. Przełożone rozmowy o wsparciu brytyjskiego rządu

Świat


Porozumienie brytyjskiej Partii Konserwatywnej z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) może zostać odłożone do przyszłego tygodnia - podała BBC News. Jak ustalił dziennikarz polityczny Norman Smith, również rozmowy w sprawie Brexitu najpewniej zostaną przełożone.

Brytyjskie media informowały, że umowa dotycząca poparcia przez DUP mniejszościowego rządu konserwatywnego premier Theresy May, miało zostać ogłoszone w środę, a najpóźniej w czwartek.

"Pożar wieżowca i napięty grafik"

BBC twierdzi, że przesunięcie porozumienia oznacza, iż również rozmowy w sprawie Brexitu, które miały rozpocząć się w przyszłym tygodniu, mogą zostać przełożone.

"Porozumienie między DUP a rządem może zostać opóźnione do następnego tygodnia z powodu pożaru wieżowca i napiętego grafiku" premier May i szefowej DUP Arlene Foster - napisał na Twitterze dziennikarz polityczny BBC, Norman Smith. "Źródła mówią o opóźnieniu porozumienia z DUP nie dlatego, że rozmowy buksują: 95 procent spraw zostało uzgodnionych przez obie strony" - poinformował Smith.

Obie strony mówią o "powodzeniu"

Z kolei wysokie rangą źródło wśród torysów podało, że Partia Konserwatywna wznowiła w środę rozmowy z DUP na temat wsparcia mniejszościowego rządu. Na razie nie są znane żadne szczegóły.

Środowe spotkanie jest trzecią rundą negocjacji w sprawie udzielenia przez północnoirlandzkich unionistów poparcia dla rządu Theresy May w głosowaniach dotyczących wotum zaufania i kwestii budżetowych.

Dzień wcześniej przez ponad godzinę May rozmawiała z Foster, która napisała na Twitterze, że obie strony liczą, iż rozmowy zakończą się wkrótce powodzeniem.

May straciła po wyborach

Rządząca w Wielkiej Brytanii od 2010 roku Partia Konserwatywna straciła w wyborach z 8 czerwca bezwzględną większość w Izbie Gmin (ma 318 posłów wobec wymaganych do większości 326) i prowadzi rozmowy w sprawie poparcia gabinetu przez DUP, która uzyskała 10 mandatów.

Królowa Elżbieta II przekłada przemówienie

W poniedziałek brytyjskie media poinformowały, że ze względu na trwające negocjacje z DUP rząd May opóźni o kilka dni zaplanowaną na 19 czerwca mowę tronową królowej Elżbiety II. Wystąpienie monarchini, formalnie otwierające nową sesję parlamentu, ma przedstawiać plany rządu na najbliższy rok.

Na 19 czerwca było też zaplanowane rozpoczęcie rozmów w sprawie Brexitu.

Autor: pk//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: