Świat

Powiesiła się, bo drwili z niej w sieci. Wielka Brytania wstrząśnięta po śmierci 14-latki

Świat

facebook.comHannah Smith powiesiła się, bo internauci z niej drwili

Premier David Cameron wezwał do bojkotu "podłych" stron, używanych do zastraszania i obrażania innych internautów. To jego pierwsza wypowiedź po głośnym Wielkiej Brytanii samobójstwie 14-letniej Hanny Smith. Nastolatka powiesiła się po tym, jak użytkownicy strony ask.fm drwili z jej wyglądu i grozili śmiercią. To czwarta ofiara cyberprzemocy na Wyspach.

- To absolutnie przerażający przypadek - powiedział premier Wielkiej Brytanii w rozmowie ze stacją Sky News. Cameron obiecał, że rząd rozważy każde działanie, które mogłoby w przyszłości zapobiec takim tragediom, jak śmierć 14-latki.

"Przemoc online" nie będzie bezkarna

Dodał, że administratorzy strony powinni zrobić co w ich mocy, aby zwalczyć przypadki obrażania i drwin. - Powinni poczuwać się do odpowiedzialności za stronę - powiedział. - To, że ktoś robi coś online, nie znaczy, że jest ponad prawem. Zachęcanie do skrzywdzenia kogoś, wzywanie do przemocy, to łamanie prawa bez względu na to, czy jesteś online, czy offline - dodał. - Jest również coś co może zrobić każdy z nas, rodziców i użytkowników internetu - to niekorzystanie z takich ohydnych stron. Zbojkotuj je, nie wchodź na nie, nie dołączaj do nich - zaapelował premier.

Cyberprzemoc z powodu wyglądu

14-letnia Hannah Smith z Lutterworth w Leicestershire powiesiła się w swoim pokoju w ubiegły piątek. Nastolatka od tygodni była wyzywana i wyśmiewana na portalu ask.fm z powodu swojego wyglądu i wagi. Jej ojciec, Dave Smith, powiedział, że znalazł na stronie posty, w których grożono jej nawet śmiercią.

W czwartek, dziewczyna kilkanaście godzin przed swoją śmiercią na stronie na Facebooku opublikowała zdjęcie z napisem: "Myślicie, że chcecie śmierci, ale tak naprawdę chcecie zostać ocaleni". Zwróciła się też do oprawców, by przestali ją obrażać. - Otrzymywanie takich rzeczy od osób, którzy lubią się chować za ekranem komputera nie sprawia, że czuję się lepiej - pisała.

Śledztwo w toku

W sprawie jej śmierci toczy się śledztwo. - Funkcjonariusze zabezpieczyli komputer i telefon komórkowy należące do nastolatki - poinformował rzecznik policji Leicestershire.

Ask.fm to anglojęzyczna strona internetowa założona w 2010 roku na Łotwie. Pozwala na anonimowe zamieszczanie postów. Aby się zarejestrować, trzeba mieć ukończone 13 lat. Ze strony korzysta ok. 60 milionów internautów z całego świata.

We wtorek strona wydała oświadczenie, w którym złożyła kondolencje rodzinie 14-latki. - Śmierć Hanny Smith jest prawdziwą tragedią. (...) Skontaktowaliśmy się z policją w Leicestershire i będziemy współpracować przy śledztwie, które wyjaśni okoliczności jej śmierci - napisano. Jak dodano, "Ask.fm od dawna zachęca użytkowników i ich rodziców do zgłaszania przypadków znęcania się".

Strona sądzona za morderstwo?

Ojciec Dave Smith winą za śmierć swojej córki obarcza właścicieli tej strony. - Ludzie, którzy stworzyli tę stronę, powinni zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci albo morderstwo - stwierdził w rozmowie z "Daily Mirror". - Jeśli David Cameron czyta teraz ten wywiad, to pytam się, dlaczego nie zrobił czegoś dwa lata temu? Technologia poszła naprzód, ale prawo jest wciąż to same. To nie w porządku, że we współczesnym świecie tacy ludzie mogą tak wiele razy mówić komuś, by umierał, a potem to się dzieje - dodał. Na Facebooku założył fanpage "R.I.P. Hannah Smith" w którym wzywa do zamknięcia stron podobnych do ask.fm i zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Czwarta śmiertelna ofiara nękania

Smith, to nie pierwsza śmiertelna ofiara cyberperzmocy w Wielkiej Brytanii. W październiku ubiegłego roku życie odebrały sobie 15-letnia Ciara Pugsley i 13-letnia Erin Gallagher. W kwietniu tego roku powiesił się 15-latek Josh Unsworth. Wszystkich obrażano na stronie ask.fm Według raportu organizacji walczącej z przemocą wśród nastolatków BeatBullying, ofiarami nękania i obrażania ze strony rówieśników pada jedna trzecia nastolatków. Pięć procent z nich doprowadza to do samookaleczania się, trzy procent usiłuje popełnić samobójstwo.

Autor: rf/jk,mtom / Źródło: BBC, Reuters, CNN, Sky News

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com

Pozostałe wiadomości