"Powieści science fiction są bardziej realne, niż myślimy". Ołena Zełenska o "technologii terroru"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W emocjonalnym apelu podczas największej w Europie konferencji technologicznej Lisbon's Web Summit Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska zaapelowała do specjalistów z całego świata o tworzenie innowacji, które powstrzymają Rosję. Ostrzegła też przed rosyjską "technologią terroru".

- Dystopie, o których czytamy w powieściach science fiction, są znacznie bardziej realne, niż myślimy - powiedziała Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska podczas inauguracji Web Summit w Lizbonie, pokazując nagranie, przedstawiające następstwa ataków dronów w Kijowie. - Rosja wykorzystuje technologię w służbie terroru - mówiła.

Stwierdziła, że technologia jest obecnie "polem bitwy" w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a nowoczesny sprzęt, taki jak drony, jest używany do "zabijania ludzi", a nie do ich ratowania.

Apel o tworzenie innowacji zdolnych do powstrzymania Rosji

Zełenska wzywała obecnych na konferencji, aby obmyślali sposoby na "powstrzymanie terroru, ocalenie ludzi i odbudowę zniszczeń". - Możecie nam pomóc powstrzymać powiększanie się listy ofiar terroryzmu - mówiła. - Wierzę, że taka technologia to przyszłość. Jeśli tak nie jest, po prostu nie będzie przyszłości, na którą można by czekać - dodała.

- Oni atakują nasze elektrownie, w całym kraju są przerwy w dostawie prądu. Teraz każdego dnia nie mamy elektryczności, komunikacji i internetu przez wiele godzin - relacjonowała Zełenska.

Podkreśliła, że jej kraj nie jest już w stanie inwestować w zaawansowane technologie w miejscach takich jak szkoły, ponieważ zamiast tego musi kupować generatory prądotwórcze.

Oczekuje się, że ponad 70 tysięcy osób weźmie udział w konferencji, która rozpoczęła się we wtorek. W programie jest występ ponad 900 prelegentów, w tym wiceprezesa Microsoftu Brada Smitha czy Changpenga Zhao, założyciela giełdy kryptowalut Binance.

Szef Web Summit Paddy Cosgrave powiedział w zeszłym tygodniu, że 59 ukraińskich start-upów weźmie udział w tym wydarzeniu. Przemówi także wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości