Portugalska marynarka wojenna: od wybuchu wojny w Ukrainie u brzegów pojawiło się 39 rosyjskich okrętów

Źródło:
PAP
Rosyjskie okręty we Władywostoku
Rosyjskie okręty we Władywostoku
Reuters Archive
Rosyjskie okręty we WładywostokuReuters Archive

Portugalska marynarka wojenna zwraca uwagę na liczne rosyjskie okręty, które jej zdaniem stwarzają zagrożenie dla Portugalii i Hiszpanii. Szczególnie aktywne są jednostki szpiegowskie - poinformowało dowództwo.

Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. u brzegów Portugalii pojawiło się w sumie 39 rosyjskich okrętów – poinformowała portugalska marynarka wojenna.

Jak zaznaczył komendant portugalskiej marynarki wojennej w stanie spoczynku Joao Fonseca Ribeiro, wśród rosyjskich jednostek przemieszczających się w sąsiedztwie lub na wodach pod jurysdykcją Portugalii są tzw. okręty badawcze, które "szpiegują dno Oceanu Atlantyckiego".

- Ich zadaniem jest ustalenie położenia podmorskich kabli służących do przesyłu danych teleinformatycznych - powiedział Ribeiro w telewizji CNN Portugal.

Rosyjskie okręty. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Rosyjskie okręty badają podmorskie linie przesyłu danych

Dodał, że pojawiające się coraz częściej rosyjskie okręty stanowią zagrożenie zarówno dla Portugalii i Hiszpanii, jak też dla innych państw członkowskich NATO z powodu dużego znaczenia podmorskich linii przesyłu danych.

Opinię komendanta Ribeiro potwierdził we wtorek madrycki dziennik "El Debate" odnotowując, że od wybuchu wojny w Ukrainie na wodach w pobliżu Półwyspu Iberyjskiego pojawiają się często zarówno rosyjskie okręty badawcze, jak i innego rodzaju jednostki, np. fregaty, takie jak Admirał Gorszkow czy Admirał Grigorowicz.

Gazeta powołująca się na dowództwo hiszpańskiej armii podała, że wśród rosyjskich jednostek marynarki wojennej przemieszczających się w pobliżu brzegów Półwyspu Iberyjskiego są też łodzie podwodne.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock