Od czasu uznania niepodległości Ukrainy Stany Zjednoczone pozostają jej ważnym, strategicznym partnerem – oświadczył we wtorek ukraiński prezydent Petro Poroszenko z okazji 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.
W ocenie szefa państwa to partnerstwo dotyczy zarówno relacji dwustronnych, jak i współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. Poroszenko podkreślił, że Stany Zjednoczone kontynuują wspieranie ukraińskich wysiłków na rzecz budowy instytucji demokratycznych, społeczeństwa obywatelskiego, gospodarki rynkowej i wzmacniania bezpieczeństwa.
Ukraina uwierzyła w zapewnienia
Prezydent przypomniał, że w pierwszych latach niepodległości Ukraina zrezygnowała z trzeciego na świecie arsenału broni jądrowej, co sprawiło – jak zaznaczył - że odgrywa ona historyczną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa globalnego.
- Decyzje te nie były proste, ale Ukraina podjęła je, wierząc w zapewnienia i gwarancje bezpieczeństwa ze strony partnerów zagranicznych, w pierwszej kolejności USA – oświadczył.
Poroszenko podziękował Stanom Zjednoczonym za ich poparcie dla jedności terytorialnej Ukrainy w "trudnych czasach, gdy walczy ona z rosyjską agresją, broniąc kluczowych wartości wolności i demokracji, które stanowią fundament sukcesu i siły narodu amerykańskiego". Zapewnił też, że Ukraina nadal będzie rozwijać partnerstwo strategiczne z USA.
25 lat niepodległości
1 grudnia 1991 roku minęło 25 lat od referendum niepodległościowego, które potwierdziło wolę Ukraińców utworzenia suwerennego państwa. Za niezawisłością opowiedziało się 90,32 proc. mieszkańców Ukrainy - wówczas części ZSRR. Wzięło w nim udział ponad 31,8 mln osób, czyli 84,18 proc. ludności kraju. Referendum ostatecznie zatwierdziło przyjęty 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Akt Niepodległości.
Autor: mm/ja / Źródło: PAP