Ponad połowa Ukraińców chce wejścia do UE


Ponad połowa Ukraińców chciałaby przystąpienia ich kraju do Unii Europejskiej, a niecałe 30 proc. - przystąpienia do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

53 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w referendum poparliby przystąpienie do UE, 28 proc. byłoby przeciwnych, 11 proc. nie miało zdania, a 8 proc. nie oddałoby głosu. Przy tym odpowiedzi znacznie się różniły w zależności od regionu. Na zachodzie Ukrainy 90 proc. respondentów chciałoby przystąpienia ich kraju do UE, w centralnej części – 71 proc., na południu – 29 proc., a na wschodzie – tylko 22 proc. Na pytanie o członkostwo w Unii Celnej 28 proc. ankietowanych odparło, że poparłoby je w referendum, 51 proc. byłoby przeciwnych, 15 proc. nie oddałoby głosu, a 6 proc. nie miało zdania.

Zachód przeciw Unii Celnej

Na zachodzie Ukrainy za przystąpieniem do Unii Celnej głosowałoby tylko 6 proc. respondentów (przeciwko 77 proc.), w centralnej części – 10 proc. (74 proc. przeciwko). Na południu – 31 proc. (32 proc. przeciwko), a na wschodzie – 62 proc. (19 proc. przeciwko). Sondaż wykazał też, że rośnie odsetek osób, które chciałyby jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. W lutym opowiadało się za tym 25 proc. zapytanych (a kolejne 20 proc. uważało, że Ukraina raczej powinna niż nie powinna podpisać tę umowę), a w marcu 35 proc. (a 18 proc, że raczej powinna). Sondaż przeprowadzono we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu w dniach 14-26 marca na próbie 1200 osób powyżej 18. roku życia. Margines błędu nie przekraczał 2,8 proc.

Autor: nsz/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości