- Papież zostanie przywitany w Polsce przez ekstatyczne tłumy. Przyjrzyjcie się jednak twarzom rządowych oficjeli i biskupów. Możecie na nich zobaczyć coś innego niż radość - pisze autor komentarza na stronie “Politico”. Szereg innych zachodnich mediów zwraca uwagę, że liberalizm Franciszka nie współgra z konserwatyzmem polskich władz, kościoła i znacznej części społeczeństwa.
Zagraniczne media dość szczegółowo odnotowują wizytę papieża Franciszka w Polsce. Dominują relacje, w których można przeczytać, co papież robił i powiedział, opisywane są też same Światowe Dni Młodzieży. Część mediów zamieszcza jednak szersze teksty, zwracające uwagę na kontekst wizyty papieża.
Chłodne przywitanie?
Konserwatywna amerykańska telewizja Fox News stwierdza, że Polska "nie rozwija czerwonego dywanu” przed dostojnym gościem, bo jego "polityka społeczna jest obca znacznej części konserwatywnego narodu”. Amerykanie zwracają uwagę, że Polacy są bardzo przywiązani do pamięci o św. Janie Pawle II, który prezentował znacznie bardziej konserwatywny światopogląd.
"W przeciwieństwie do swojego najdroższego syna, którego ten wschodnioeuropejski kraj wysłał do Watykanu, Franciszek został powitany chłodno" - stwierdza Fox News. "Polscy biskupi w liście odczytanym w kościołach w związku z Dniami Młodzieży wychwalali św. Jana Pawła II trzy razy, ale nie wspomnieli ani razu o Franciszku" - piszą Amerykanie.
Według Fox News liberalne i reformistyczne poglądy papieża są sprzeczne z konserwatywnymi poglądami obecnych rządów PiS. - Wsparcie kościoła dla tej partii było poważnym czynnikiem, który umożliwił jej zwycięstwo w wyborach w 2015 roku - dodaje telewizja w tekście na swojej stronie internetowej.
Kompleks polskich katolików
Komentarz do papieskiej wizyty zamieszcza też portal Politico. Jego autorem jest Austen Ivereigh, autor biografii Franciszka. To on pisze o wyrazie twarzy polityków i biskupów witających papieża. Według niego, choć polscy katolicy są dobrzy w byciu lojalnym wobec Watykanu, to ich wizja świata “ściera się” z reformistycznymi działaniami Franciszka.
Ivereigh stwierdza, że kiedy w 2015 roku odwiedził Polskę, aby promować swoją książkę, "uderzyła” go skala nieufności i krytyki pod adresem papieża. Miała ona być wyrażana takim językiem, że gdyby jej celem byłby św. Jan Paweł II, to Polacy zaczęliby mówić o “braku szacunku”.
"Jak powiedziało mi wiele osób, Franciszek demontuje to, co charyzmatyczny i autorytarny św. Jan Paweł II osiągnął - twarde przywiązanie do tradycyjnej doktryny, silna wiara i ewangelizacja" - pisze komentator.
"Usłyszałem, że Franciszek wywołuje zamieszanie swoimi stwierdzeniami, dając argumenty krytykom kościoła i ogólnie zawodząc kościół. Moi rozmówcy nie mogli zrozumieć, dlaczego wydaje się on być zdeterminowanym, aby kruszyć mury, które oni postawili z takim wysiłkiem" - stwierdza autor komentarza. Jego zdaniem polscy katolicy cierpią na “kompleks wyższości”. "Są przekonani, że ich gorąca wiara i wspaniały papież uratowały Kościół, a wszystko co działo się od tej pory, jest niebezpiecznym wycofywaniem się. Kulminacją tego procesu mają być działania Franciszka - stwierdza autor.
Zbyt liberalny dla Polaków
W podobnym tonie, choć delikatniej, pisze niemiecka agencja “Deutsche Welle”. Według niej Polacy mają “mieszane uczucia” witając papieża. - Liberalne poglądy Franciszka na kwestię migracji prawdopodobnie będą próbą dla polskiego konserwatywnego rządu - stwierdzają Niemcy.
“DW” również porusza wątek ducha św. Jana Pawła II, który ma się unosić nad wizytą papieża. - W Polsce zyskał on status niemal kultowy. Jednak watykaniści ostrzegają, że liberalny papież nie powinien się spodziewać takiego samego traktowania ze strony nowego prawicowego rządu - stwierdza niemiecka agencja. Podobnie ma być ze zwykłymi obywatelami, którzy mają “kiepsko odbierać postępowe odchyły” Franciszka.
- Wielu Polskich katolików wspiera konserwatywny rząd i nie zgadza się z pozycją papieża w takich kwestiach jak rozwody czy homoseksualizm. Franciszek wypowiedział się też publicznie o konieczności bycia otwartym na uchodźców - zaznacza "DW".
Autor: mk/ja / Źródło: Fox News, Politico, Deutsche Welle
Źródło zdjęcia głównego: foxnews.com, Politico.eu, dw.com