Po 11 września więcej problemów z sercem

 
TVN24Naukowcy znaleźli korelację między zamachami na World Trade Center a problemami kardiologicznymi

Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku okazały się dla Amerykanów tak silnym wstrząsem, że w ciągu trzech kolejnych lat wśród dorosłych mieszkańców kraju odnotowano wzrost liczby problemów kardiologicznych o ponad połowę.

W styczniowym numerze fachowego "Archives of General Psychiatry" opublikowano raport, który wskazuje na 53-procentowy wzrost liczby dolegliwości kardiologicznych - w tym nadciśnienia i udarów - w ciągu trzech lat po zamachach.

W badaniach wzięło udział 1,5 tys. osób z całych Stanów Zjednoczonych. Większość z nich oglądała ataki na żywo w telewizji, a jedna trzecia nie miała z nimi żadnych osobistych związków. U dotkniętych problemami kardiologicznymi pogorszenie stanu zdrowia w następstwie zamachów zostało udokumentowane nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów i otyłość, a także istniejących już przed 11 września problemów z układem krążenia i psychiatrycznych.

- Wydaje się, że ataki z 11 września były tak wstrząsające, że relacje mediów dostarczyły dość stresu, by przyczynić się do problemów z sercem - powiedziała Alison Holman, jedna z autorek badania.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości