Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Charków, atak Rosjan
Charków, atak RosjanTelegram/Zelenskiy/Official
wideo 2/5
Charków, atak RosjanTelegram/Zelenskiy/Official

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił zamiar zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci, łącznie zmarło trzech cywilów. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć. 

Jarosław Kaczyński chce nowego referendum

Będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum - poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku. - Jesteśmy przekonani, że je wygramy - dodał.

- Od września będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum. To musi być podstawa do innego żądania, bo jesteśmy przekonani, że takie referendum, jeśli do niego dojdzie, wygramy. Żądania wypowiedzenia tego paktu (migracyjnego) - dodał Kaczyński.

Lider PiS mówił też, że ugrupowanie będzie pracowało nad nowym programem. - Jest jasne, że na te zbliżające się wybory prezydenckie i te późniejsze, parlamentarne, musimy mieć nowy program, bo sytuacja się ciągle zmienia - powiedział.

Czytaj więcej: Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy" >>>

Arcybiskup Jędraszewski złożył rezygnację 

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Czytaj więcej: Arcybiskup Jędraszewski złożył rezygnację >>>

Atak Rosjan na Charków

Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Zmarło trzech cywilów. Mer miasta Ihor Terechow informował o czterech pociskach, które uderzyły w gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową.

Zełenski oświadczył, że "rosyjski terror z użyciem bomb kierowanych musi i może zostać powstrzymany". "Potrzebujemy zdecydowanych decyzji naszych partnerów, abyśmy mogli zniszczyć rosyjskich terrorystów i rosyjskie samoloty bojowe tam, gdzie się znajdują" - podkreślił.

Czytaj więcej: Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów >>>

Skutki sobotnich nawałnic

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: śląskim (501), podkarpackim (435), lubelskim (273), małopolskim (1680 i łódzkim (154).

Interwencje strażaków dotyczyły głównie usuwania podtopień i zalań na skutek silnych opadów deszczu, a także usuwania skutków silnego wiatru tj. wiatrołomów i zabezpieczenia uszkodzonych dachów.

W związku z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Czytaj więcej: Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic >>>

Nie żyje Andrzej Mularczyk

Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, twórca między innymi postaci Kargula i Pawlaka, zmarł w wieku 94 lat.

"Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali. Pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych. To on stworzył Kargula i Pawlaka oraz był scenarzystą kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. To Andrzej Mularczyk, wspólnie z Jerzym Janickim, był autorem scenariusza do chyba najlepszego serialu w historii polskiej telewizji - 'Domu'" - czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Czytaj więcej: Andrzej Mularczyk nie żyje >>>

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Yevhen Titov