Iga Świątek w półfinale turnieju w Niemczech. Sąd Najwyższy USA wydaje przełomowe orzeczenie. Z kolei unijna komisarz odpowiada na słowa polityków PiS w sprawie przyjmowania uchodźców. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Akcja ratunkowa na Bałtyku
Siedmioletnie dziecko z Polski wypadło z promu Stena Line Spirit na Bałtyku. Za nim za burtę wyskoczyła matka. Służby podjęły akcję i niedługo później oboje zostali odnalezieni.
Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, opowiedział w "Kropce nad i" w TVN24 o kulisach tych wydarzeń. Przekazał, że po otrzymaniu sygnału alarmowego do akcji skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej, za sterami którego siedział dowódca jednostki. Przekazał też, że matkę z dzieckiem jako pierwsza odnalazła łódź ratunkowa z promu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Akcja ratownicza matki i dziecka
2. Świątek zagra w Niemczech o finał
Iga Świątek po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału turnieju WTA na kortach trawiastych. W czwartek liderka światowego rankingu dotarła do najlepszej czwórki imprezy w niemieckim Bad Homburg, pokonując Annę Blinkową 6:3, 6:2.
Kolejną rywalką Świątek będzie Włoszka Lucia Bronzetti (65. WTA). Mecz zostanie rozegrany w piątek 30 czerwca jako drugi od 12.00 na korcie centralnym, ale nie wcześniej niż o 14.30.
3. Unijna komisarz odpowiada na słowa polityków PiS
Komisja Europejska reaguje na słowa polityków PiS dotyczące przyjmowania uchodźców. Nigdy nie było, nie ma i nie będzie przymusu, by Polska przyjęła uchodźców, i polski rząd wie to od czasu negocjacji nad nową polityką migracyjną - mówi w specjalnym wywiadzie dla TVN24 Ylva Johansson, unijna komisarz spraw wewnętrznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ylva Johansson o przyjmowaniu migrantów
4. Wzrasta liczba migrantów na Lampedusie
Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podały lokalne służby po całym dniu operacji niesienia pomocy ludziom, którzy przypłynęli na pokładzie 31 łodzi i pontonów.
Całkowicie przepełniony jest tamtejszy ośrodek rejestracyjny, tzw. hotspot. Jest tam ponad 3 tys. osób, podczas gdy miejsc jest 400. Wieczorem w ciągu niecałej godziny przypłynęło osiem łodzi z 341 migrantami - podała agencja ANSA.
5. Sąd Najwyższy USA zakazał stosowanie kryteriów rasowych w rekrutacji na studia
Sąd Najwyższy USA wydał przełomową decyzję zakazującą faworyzowania przez uczelnie przedstawicieli dyskryminowanych mniejszości rasowych w ramach rekrutacji. Odwrócił w ten sposób funkcjonującą od dekad politykę "akcji afirmatywnej" mającą na celu wyrównywanie szans.
Sąd uznał, że programy rekrutacyjne uniwersytetów Harvarda i Karoliny Północnej przyznające dodatkowe punkty w rekrutacji dla czarnoskórych, latynoskich i indiańskich studentów są niezgodne z 14. poprawką do konstytucji, gwarantującą równą ochronę prawa dla wszystkich obywateli. Poprawka ta została przyjęta po wojnie secesyjnej, by zagwarantować prawa wyzwolonych czarnoskórych niewolników. Chociaż decyzja dotyczy dwóch instytucji, ma jednak zastosowanie dla wszystkich uczelni w kraju.
Źródło: PAP