Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 13 czerwca

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm ma zająć się nowelizacją "lex Tusk". Wcześniej nad tą wzbudzającą kontrowersje ustawą debatowano w Parlamencie Europejskim. Z kolei w USA prezydent Joe Biden przekłada spotkanie z szefem NATO, a jego poprzednik ma stawić się przed sądem. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Sejm ma zająć się nowelizacją "lex Tusk"

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu, według wstępnego harmonogramu, planuje zająć się prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o komisji do badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Jednocześnie w tym tygodniu mogą zostać wybrani członkowie komisji według przepisów już obowiązujących.

- Tak naprawdę nic w tej chwili nie wiadomo - mówił w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. - Kompletnie nie wiemy, nad czym będziemy głosowali - podkreślał.

2. Dyskusja o "lex Tusk" w europarlamencie

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego na "pilnej" debacie dyskutowała w poniedziałek między innymi o ustawie "lex Tusk".

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders mówił, że Komisja Europejska przyjęła ją z "wielkim zaniepokojeniem". - Chyba jest to najpoważniejsza sytuacja, jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat - powiedział eurodeputowany EPL Vladimir Bilčik. - Wyrażam absolutne oburzenie, że ingeruje się bez żadnej podstawy traktatowej w sprawy wewnętrzne mojego kraju - odpowiadała Beata Kempa z PiS.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: dyskusja o "lex Tusk" w europarlamencie

3. Spięcie w obozie władzy

Byli spin doktorzy Prawa i Sprawiedliwości - europoseł Adam Bielan i doradca prezydenta Marcin Mastalerek - skrytykowali obecne poczynania Prawa i Sprawiedliwości. Mówili, że partia rządząca "przespała kilka ważnych momentów", a "kampanią z roku 2015 nie wygramy".

Wywołało to reakcję szefa sztabu PiS Tomasza Poręby, który nazwał Bielana "autorem przegranej kampanii", a Mastalerka - postacią "na aucie". "Niezłe kombo" - dodał. Doczekał się w odpowiedzi komentarza, że "pycha kroczy przed upadkiem".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poręba, Bielan i Mastalerek wymienili docinki i krytyczne słowa

4. Biden przekłada spotkanie z szefem NATO

Prezydent USA Joe Biden przeszedł zabieg leczenia kanałowego zęba - potwierdził Biały Dom. Z tego powodu prezydent Stanów Zjednoczonych był zmuszony zmienić plan swych zajęć, w tym przełożyć spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Służby prasowe Białego Domu zapewniły, że zabieg nie będzie wymagał narkozy, wobec czego nie będzie konieczne zastosowanie 25. poprawki do konstytucji USA, która pozwala na tymczasowe przekazanie władzy wiceprezydentowi. Przepis ten zastosowano na kilka godzin w 2021 roku, kiedy Biden został poddany kolonoskopii.

5. Trump stanie przed sądem

We wtorek w sądzie federalnym zostaną odczytane zarzuty przeciwko byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, dotyczące umyślnego przetrzymywania tajnych dokumentów oraz utrudniania śledztwa w tej sprawie.

Trump ma się osobiście stawić przed sądem, który formalnie postawi go w stan oskarżenia. To pierwszy były prezydent w historii USA, któremu postawiono federalne zarzuty karne.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP, TVN24