TVN24 | Świat

Pentagon: sekretarz obrony USA uda się do Europy. Lloyd Austin odwiedzi Belgię, Polskę i Litwę

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Jasionka. Na lotnisku pod Rzeszowem wylądował kolejny transport wojskowy
Jasionka. Na lotnisku pod Rzeszowem wylądował kolejny transport wojskowyTVN24
wideo 2/3
TVN24Jasionka. Na lotnisku pod Rzeszowem wylądował kolejny transport wojskowy

Pentagon poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin wyruszy we wtorek w podróż do Europy, gdzie spotka się z przywódcami NATO, Polski i Litwy, wyższymi rangą dowódcami wojskowymi, a także z żołnierzami polskimi i amerykańskimi w bazie lotniczej w Powidzu.

"W Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotka się z ministrami obrony państw Sojuszu i przywódcami NATO, aby omówić rozbudowę obecności wojskowej Rosji na Ukrainie i wokół niej" - wyjaśniono w komunikacie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Szef Pentagonu ma potwierdzić zobowiązanie USA do przestrzegania Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i kontynuować pracę nad rozwojem zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, przy jednoczesnej gotowości stawienia czoła jutrzejszym wyzwaniom" - napisano.

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

Amerykański sekretarz obrony spotka się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Będą omawiać kwestie zacieśnienia dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz pogłębienia polsko-amerykańskiego partnerstwa.

Dodano, że Austin spotka się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w bazie lotniczej w Powidzu.

Sekretarz obrony USA spotka się z prezydentem Litwy

Na Litwie Austin spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą, premier Ingridą Szimonyte oraz ministrem obrony narodowej Arvydasem Anuszauskasem, by potwierdzić, że USA wspierają Litwę, współpracują z nią, wzmacniając litewską armię, i w dalszym ciągu razem walczą z zagrożeniami i przeciwnikami, aby wspierać wspólne interesy i wartości - czytamy dalej w komunikacie.

Sekretarz obrony USA wraz z ministrem Anuszauskasem spotka się też z ministrem obrony Estonii Kalle Laanetem i ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem. Odwiedzi także amerykańskich żołnierzy stacjonujących na Litwie.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: