Scholz i Macron: będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiem
Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiemTVN24
wideo 2/2
Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiemTVN24

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się w niedzielę w Paryżu na uroczystości z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego. Obaj przywódcy zapewnili o dalszym wsparciu ich państw dla Ukrainy. - Będziemy nadal udzielać Ukrainie, tak długo, jak będzie to konieczne, wszelkiej potrzebnej jej pomocy - powiedział Olaf Scholz.

Francja i Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne" i "będziemy niezachwiani" przeciwko rosyjskiej agresji - zapewnili w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości na paryskiej Sorbonie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego.

- Będziemy nadal udzielać Ukrainie, tak długo, jak będzie to konieczne, wszelkiej potrzebnej jej pomocy. Razem, jako Europejczycy, w obronie naszego europejskiego projektu pokojowego - powiedział Scholz podczas uroczystości.

Macron o "niezachwianym wsparciu" dla narodu ukraińskiego

Z kolei Macron potwierdził "niezachwiane wsparcie" obu krajów dla narodu ukraińskiego "we wszystkich dziedzinach". - Po 24 lutego nasz sojusz nie uchylał się od swoich obowiązków - dodał francuski prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kanclerz Olaf Scholz: imperializm Władimira Putina nie zwycięży

- Przyszłość, podobnie jak przeszłość, zależy od współpracy naszych dwóch krajów, jako lokomotywy zjednoczonej Europy - zadeklarował kanclerz Niemiec, określając "francusko-niemiecki mechanizm" jako "maszynę kompromisu", "pozwalającą przekształcać kontrowersje i rozbieżne interesy w zbieżne działania".

Traktat Elizejski

Traktat Elizejski, podpisany w 1963 roku, kończył wielowiekową rywalizację - a czasami wrogość - między Francją a Niemcami i stał się zalążkiem ich działań jako motoru integracji europejskiej. Przewidywał on m.in. że co najmniej dwa razy w roku odbywać się będą szczyty przywódców obu państw, zaś raz na trzy miesiące - spotkania ministrów spraw zagranicznych, a także, iż będę miały miejsce regularne konsultacje między rządami w kwestiach obronności, edukacji i młodzieży.

Na mocy traktatu utworzono Francusko-Niemiecki Urząd ds. Młodzieży, trzy wspólne francusko-niemieckie szkoły wyższe, zawarto wiele porozumień partnerskich pomiędzy miastami z obu państw, a także utworzono wspólną francusko-niemiecką brygadę wojskową (choć to ostanie dopiero ponad ćwierć wieku po jego podpisaniu).

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: