Ponad trzy lata po tym, jak pożar strawił dach i wnętrze katedry, paryska Notre Dame jest na dobrej drodze, by zostać ponowne otwarta dla wiernych i społeczeństwa w 2024 roku - przekazała w czwartek minister kultury Francji Rima Abdul-Malak. Z dziennikarzami odwiedziła plac budowy.
Francuska minister, która w czwartek odwiedziła plac budowy, powiedziała dziennikarzom, że faza czyszczenia katedry została zakończona, co umożliwi pod koniec lata rozpoczęcie odbudowy. Przyznała, że choć pandemia COVID-19 spowolniła prace, to obecnie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.
- Wszyscy jesteśmy przekonani, że rok 2024 (…) będzie tym, w którym zakończymy prace w tym miejscu, przynajmniej na tyle, by otworzyć katedrę dla wiernych i społeczeństwa - przekonywała Rima Abdul-Malak.
Agencja Reutera udostępniła nagranie, na którym pokazano wnętrze katedry w obecnym stanie. Widać na nim rusztowania ustawione wzdłuż nawy oraz robotników pracujących przy architektonicznych detalach wnętrza.
Główny architekt Notre Dame Philippe Villeneuve, który wraz z wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych generałem Jean-Louisem Georgelinem oprowadzali dziennikarzy po placu budowy, pokazał m.in. technikę czyszczenia fryzów z użyciem lateksowych pasów, które usuwają kurz bez niszczenia ściany.
Pożar i odbudowa katedry Notre Dame
Pożar świątyni wybuchł 15 kwietnia 2019 roku po godzinie 18. Płomienie objęły dach. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.
Przyczyna pożaru wciąż nie została ustalona, ale prokuratura w Paryżu "zdecydowanie" wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny.
Wkrótce po pożarze prezydent Macron zadeklarował, że katedra zostanie odbudowana. W późniejszych wypowiedziach obiecywał, że ponownie otwarta zostanie dla wiernych w 2024 roku, kiedy to Paryż będzie gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich.
Elewacja katedry ma zostać odbudowana w stylu identycznym z oryginałem, łącznie z XIX-wieczną iglicą projektu Eugena Viollet-le-Duca. Środek katedry, za którego odbudowę odpowiada Diecezja Paryża, ma zawierać elementy nowoczesne, w tym obrazy twórców współczesnych, multimedialne animacje. Propozycje te budzą jednak kontrowersje zarówno wśród historyków sztuki, jak i wiernych.
Źródło: Reuters, PAP