Parlament Szwecji zatwierdził przystąpienie do NATO. "To historyczna zmiana, ale konieczna"

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
PAP
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)The White House
wideo 2/4
The White HouseBiden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)

Riksdag, czyli parlament Szwecji, zatwierdził w środę zdecydowaną większością głosów przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja, podobnie jak Finlandia, wciąż czeka jednak na brakujące ratyfikacje ze strony Turcji i Węgier.

Przeciwne członkostwu w NATO były jedynie dwa z ośmiu ugrupowań w szwedzkim parlamencie: Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni.

- Zostawiamy za sobą 200 lat niezaangażowania. To jest historyczna zmiana, ale konieczna. Nic tak szybko nie zmieni naszych zdolności obronnych jak przystąpienie do sojuszu wojskowego - podkreślił podczas debaty deputowany partii Szwedzcy Demokraci Aron Emilsson. Wskazał na zagrożenie ze strony Rosji po jej ataku na Ukrainę.

Decyzja parlamentu Szwecji oznacza zmiany w innych ustawach, na przykład przekazanie rządowi prawa do zwrócenia się do NATO o wsparcie wojskowe.

Siedziba szwedzkiego parlamentuShutterstock

Brak zgody Turcji i Węgier

Szwecja i Finlandia złożyły w zeszłym roku wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego po inwazji Rosji na Ukrainę, ale Szwecja spotkała się ze sprzeciwem ze strony Turcji. Ankara oskarża Sztokholm o ukrywanie osób, które Turcja uważa za członków grup terrorystycznych, żądając ich ekstradycji. Rozmowy między Finlandią, Szwecją i Turcją utknęły w martwym punkcie w styczniu po tym, jak przed ambasadą Turcji w Sztokholmie spalony został egzemplarz Koranu.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po rozmowie w Ankarze z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto poinformował o rozpoczęciu w tureckim parlamencie procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO. Komentując rozpatrywanie wniosku szwedzkiego, Erdogan powiedział, że "rozmowy ze Sztokholmem będą kontynuowane na bazie zasad sojuszu i naszego podejścia do walki z terroryzmem". - Wysłaliśmy Szwecji listę 120 terrorystów i żaden z nich nie został poddany ekstradycji - podkreślił prezydent Turcji. Ankara domaga się od Sztokholmu wydania bojowników kurdyjskich, których uważa za terrorystów.

Także Węgry wciąż nie ratyfikowały przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Głosowanie w sprawie Finlandii ma odbyć się w parlamencie pod koniec marca. Nie jest natomiast znany termin głosowania nad wnioskiem szwedzkim. Turcja i Węgry są ostatnimi dwoma państwami, których parlamenty nie zatwierdziły dotąd członkostwa obu państw północnoeuropejskich w NATO.

NATO w EuropieRozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości