Papież Franciszek, który w niedzielę rozpoczął krótką wizytę w Azerbejdżanie, w stolicy kraju Baku odprawił mszę w kościele salezjanów. Kościół znajduje się na terenie podarowanym katolikom przez muzułmanów, stanowiących 96 procent ludności kraju.
Wspólnota katolicka w Azerbejdżanie liczy według danych Watykanu ponad 500 osób. Nie ma tam biskupów, a księży i duchownych jest 10.
Życie jak misternie wykonany dywan
Podczas mszy w kościele, konsekrowanym w 2007 roku, Franciszek mówił, że wiara nie jest "magiczną mocą, która zstępuje z nieba, nie jest talentem, jaki otrzymuje się raz na zawsze ani supermocą do rozwiązywania życiowych problemów".
- Taka wiara, która byłaby przydatna do zaspokojenia naszych potrzeb, byłaby wiarą całą skoncentrowaną na nas samych - powiedział papież.
Wskazywał, że nie należy mylić wiary z powodzeniem czy dobrym samopoczuciem bądź z pocieszeniem duchowym. - Wiara jest złotą nicią, która wiąże nas z Panem, to dar, który jest wart całego życia - dodał papież. Kładł nacisk na to, że nie można oddzielić wiary od służby.
Mówiąc o życiu chrześcijańskim Franciszek posłużył się przykładem dywanu przypominając, że dywany w Azerbejdżanie są "dziełami sztuki" i mają długą historię. Każdy, stwierdził, musi być utkany zgodnie z osnową, by był dobrze skomponowany. - Tak samo jest z życiem chrześcijańskim: musi być codziennie cierpliwie tkane - wskazał papież i zaznaczył, że chrześcijanin musi tkać życie z wiary i służby. - Nie jesteśmy wezwani, by służyć od czasu do czasu, lecz by żyć służąc - mówił.
Przed modlitwą Anioł Pański, kończącą mszę Franciszek mówił, że w Azerbejdżanie wiara "po latach prześladowań dokonała cudów". Oddał hołd chrześcijanom, którzy zachowali wiarę w czasach "niedoli". W ten sposób nawiązał do czasów komunizmu.
Przytoczył słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Baku w 2002 roku: - Wam, którzy wierzycie - cześć.
Franciszek skierował też słowa zachęty do małej wspólnoty katolickiej Azerbejdżanu.
Kościół, w którym Franciszek odprawił mszę, został zbudowany na terenie podarowanym Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymki przez ówczesnego prezydenta Azerbejdżanu Hejdara Alijewa.
Dzwony dla nowego kościoła przekazał w 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński.
Spotkanie z władzą
Po odprawionej mszy św. i obiedzie z salezjanami, Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego na oficjalną ceremonię powitania. Po niej spotka się z prezydentem Ilhamem Alijewem.
Następnie złoży wieniec pod pomnikiem poległych w walce o niepodległość kraju.
W nowoczesnym centrum noszącym imię ojca obecnego szefa państwa, Hejdara Alijewa, a zaprojektowanym przez znaną architektkę Zahę Hadid, papież spotka się z przedstawicielami władz.
Odwiedzi także stołeczny meczet imienia Hejdara Alijewa, gdzie zostanie przyjęty przez szejka muzułmanów Kaukazu. Ostatnim punktem wizyty Franciszka w Baku będzie spotkanie międzyreligijne.
Wizyta w Azerbejdżanie to ostatni etap dwóch podróży papieża po Kaukazie. W czerwcu Franciszek odwiedził Armenię.
Apelował tam o pokój w Górskim Karabachu, który jest przedmiotem sporu między Armenią a Azerbejdżanem i powodem odnawiającego się zbrojnego konfliktu. Oczekuje się, że podobny apel Franciszek wystosuje z Baku.
Późnym wieczorem papież powróci do Rzymu.
Autor: jaz, adso/tr / Źródło: PAP