Papież Franciszek: dzisiaj ludzie wolą mieć pieska niż dziecko

Źródło:
PAP
Lizbona. Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni Młodzieży
Lizbona. Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni MłodzieżyReuters, TVN24
wideo 2/4
Lizbona. Papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni Młodzieży (wideo z 02.08.2023)Reuters, TVN24

- Może nie powinienem tego powiedzieć, ale dzisiaj ludzie wolą mieć pieska niż dziecko - powiedział papież Franciszek podczas audiencji dla włoskich stowarzyszeń lekarzy. Stwierdził, że obecnie większe zapotrzebowanie jest na weterynarzy niż pediatrów.

Podczas sobotniej audiencji dla włoskich stowarzyszeń pediatrów i otolaryngologów papież po raz kolejny papież poruszył w swoim przemówieniu kwestię kryzysu demograficznego, jaki panuje we Włoszech.

- To kraj, który niestety się starzeje. Miejmy nadzieję, że można będzie odwrócić tę tendencję, tworząc korzystne warunki po to, aby młodzi ludzie mieli więcej ufności i odnaleźli odwagę, by zostać rodzicami - mówił Franciszek.

Papież wskazywał na dwa niebezpieczne zjawiska

W swym wystąpieniu skrytykował dwa, jego zdaniem, niebezpieczne zjawiska, które się szerzą: "dążenie do zdrowia za wszelką cenę, utopię wyeliminowania chorób poprzez usuwanie codziennego doświadczenia słabości i ograniczeń, a z drugiej strony - porzucanie słabszych i kruchych czy w niektórych przypadkach proponowanie śmierci jako jedynej drogi".

- Medycyna, która rezygnuje z kuracji i okopuje się w procedurach pozbawiających człowieczeństwa, nie jest już sztuką leczenia - zaznaczył papież Franciszek.

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: PAP