"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

Źródło:
PAP
Amerykańska ambasador przy NATO: nie widzimy bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji dla krajów bałtyckich lub Polski
Amerykańska ambasador przy NATO: nie widzimy bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji dla krajów bałtyckich lub Polski
wideo 2/4
Amerykańska ambasador przy NATO: nie widzimy bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji dla krajów bałtyckich lub Polski

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się stworzyć "mur dronów", by za pomocą bezzałogowców chronić zewnętrzne granice państwowe – poinformowała Agne Bilotaite, szefowa resortu spraw wewnętrznych Litwy. Podczas piątkowego spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu.

Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite spotkała się w piątek na Łotwie z delegacjami z krajów bałtyckich: Polski, Finlandii i Norwegii.

- To zupełnie nowa inicjatywa: mur dronów od Norwegii do Polski, którego celem jest wykorzystanie dronów i innych technologii do ochrony naszej granicy. (…) Pozwoli nam to chronić się przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów i zapobiegać przemytowi - powiedziała Bilotaite w rozmowie z agencją BNS.

Dodała, że "są to drony, które pozwalają nam obserwować sytuację z góry i widzieć znacznie dalej niż pokazują nasze systemy nadzoru".

Litwa już podjęła wysiłki

Według Bilotaite Litwa już zaplanowała wzmocnienie ochrony granic za pomocą dronów. Poinformowała, że Państwowa Straż Graniczna utworzyła jednostkę bezzałogowych statków powietrznych, a drony i systemy antydronowe są już kupowane.

Ministra poinformowała, że kraje ocenią teraz, jaką "pracę domową" muszą wykonać. Następnie z pomocą ekspertów opracują plan wdrożenia "muru dronów". - Dzisiaj uzgodniliśmy ten pomysł, następnym krokiem są konkretne działania. (...) Nie ma jeszcze ram czasowych, kiedy ustalimy (…), kiedy będzie to realne - powiedziała Bilotaite.

Mogą pomóc pieniądze z Unii Europejskiej

Szefowa litewskiego MSW nie wykluczyła, że "mur dronów" zostanie stworzony przy pomocy funduszy Unii Europejskiej.

- Oczywiście, jeśli uzgodnimy wspólne rozwiązania, możemy ubiegać się o fundusze europejskie, a jeśli jako region złożymy wniosek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy finansowanie z Komisji Europejskiej – oznajmiła.

Wspólne ćwiczenia ewakuacyjne

Podczas piątkowego spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu.

- Zgodziliśmy się, że będziemy musieli sprawdzić się w ćwiczeniach regionalnych, aby zapewnić ewakuację ludności, aby zobaczyć, jak nasze instytucje są przygotowane do pracy, do interakcji ze sobą, jaka jest nasza zdolność do przyjmowania ludzi, jakie są zdolności innych krajów i czy są one gotowe na przyjęcie odpowiedniej liczby osób - wyliczała Bilotaite. Nie sprecyzowała jednak, kiedy takie ćwiczenia zostaną zorganizowane.

Omówiono również możliwość wspólnego ubiegania się przez kraje regionu o unijne finansowanie infrastruktury ochrony ludności. - Należy znaleźć sposoby finansowania ochrony ludności na poziomie europejskim - oceniła Bilotaite.

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych na Łotwie w dniach 23-24 maja, w którym uczestniczyła również delegacja z Ukrainy, było drugim takim spotkaniem. Pierwsze miało miejsce w Wilnie w ubiegłym roku.

Autorka/Autor:akr/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock