Świat

Głęboko zaniepokojeni rosyjską "okupacją" i "obecnością"

Świat


Prounijni szefowie parlamentów Mołdawii, Ukrainy i Gruzji wyrazili w piątek w Kiszyniowie opinię, że stała obecność rosyjskiego wojska w ich krajach jest destabilizująca.

Przewodniczący parlamentów trzech państw wydali wspólne oświadczenie na zakończenie jednodniowej konferencji bezpieczeństwa w stolicy Mołdawii; wyrazili w nim zaniepokojenie rosyjską obecnością wojskową na terytorium tych trzech postradzieckich republik.

1500 rosyjskich żołnierzy w Mołdawii

Napisali, że są "głęboko zaniepokojeni obecnością rosyjskich oddziałów" w Mołdawii i "rosyjską okupacją i innymi formami wojskowej interwencji" w części Gruzji i na Ukrainie.

W oświadczeniu wyrazili także niezadowolenie z powodu działań, które uważają za rosyjskie "skoordynowane zagraniczne wsparcie dla ruchów separatystycznych", oraz "operacji" mediów społecznościowych w celu zdyskredytowania ich proeuropejskich rządów.

- Po 26 latach część mołdawskiego terytorium jest w dalszym ciągu okupowana - powiedział przewodniczący mołdawskiego parlamentu Andrian Candu. - To samo jest w Gruzji i na Ukrainie - przypomniał.

W prorosyjskiej Republice Naddniestrzańskiej na wschodzie Mołdawii stacjonuje 1000 rosyjskich żołnierzy regularnej armii i 500 żołnierzy sił pokojowych.

Władze rosyjskie tłumaczą, że jej oddziały stacjonują w celach pokojowych i aby chronić wielkie składy amunicji powstałe tam jeszcze w czasach Związku Radzieckiego.

W wyniku konfliktu pomiędzy Gruzją a Rosją w sierpniu 2008 roku dwa separatystyczne regiony gruzińskie - Osetia Południowa i Abchazja - praktycznie oderwały się od Tbilisi. Rosja wspiera te republiki finansowo i militarnie.

Ukraina z kolei jest w ostrym konflikcie z separatystami wspieranymi przez Rosję na wschodzie Ukrainy. Od 2014 roku w konflikcie tym zginęło ponad 10 tys. osób.

Umowy stowarzyszeniowe z EU

Mołdawia, Ukraina i Gruzja podpisały w 2014 roku dokumenty stowarzyszeniowe z Unią Europejską, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Moskwy.

W piątek przewodniczący parlamentów tych trzech państw potwierdzili swoje zobowiązania wobec UE, nazywając je "najskuteczniejszym instrumentem zapewniającym naszym krajom dobrobyt, bezpieczeństwo, stabilny i demokratyczny rozwój w długoterminowej perspektywie".

Umowy o stowarzyszeniu z UE ułatwiają wymianę handlową i współpracę polityczną oraz umożliwiają ruch bezwizowy z państwami Unii Europejskiej.

Autor: mnd\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay / CC 0 | chief39

Tagi:
Raporty: