Osiem dni pod gruzami. 101-letni mężczyzna znaleziony żywy w Nepalu

Świat


Osiem dni po trzęsieniu ziemi w Nepalu ratownicy wydobyli w niedzielę spod gruzów cztery żywe osoby, w tym 101-letniego mężczyznę. Staruszek jest ranny, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowały służby ratunkowe.

Dwaj mężczyźni i kobieta zostali uratowani z gruzów domu w pobliżu wioski Syauli, 60 km na zachód od stolicy kraju, Katmandu. Przewieziono ich do pobliskiego szpitala wojskowego.

Kilka godzin później MSW Nepalu poinformowało, że poza trzema osobami odnalezionymi wcześniej, we wsi Kimtang, w środkowej części kraju, zespół złożony z nepalskich policjantów i japońskich ratowników wyciągnął spod rumowiska ponadstuletniego mężczyznę. Osiem ostatnich dni spędził on pod gruzami budynku gospodarczego przy swoim domu. Po uratowaniu został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Agencja dpa podkreśla, że 101-latek przeżył już trzęsienie ziemi w 1934 roku.

Nepalski rząd nie wierzył w akcję ratunkową?

W niedzielę do Nepalu ma przybyć co najmniej setka amerykańskich żołnierzy i dwa śmigłowce. Mają oni pomóc w dostarczeniu dostaw humanitarnych do objętych trzęsieniem trudno dostępnych terenów.

Informacje o ocalałych dotarły niespełna dobę po stwierdzeniu przez przedstawicieli nepalskiego rządu, że ponad tydzień po wielkim trzęsieniu ziemi nie ma już możliwości znalezienia pod gruzami żywych ludzi.

Nepalskie władze ponowiły apel do międzynarodowych darczyńców o przysyłanie namiotów, brezentu i podstawowych artykułów spożywczych. Podkreślono zarazem, że część darów nie nadaje się do wykorzystania. "Potrzebujemy zbóż, soli i cukru" - apelował minister finansów Ram Sharan Mahat, który dodał, że wśród otrzymanych artykułów znalazły się tuńczyk i majonez, z których nie ma w tej sytuacji pożytku.

Z kolei ministerstwo informacji sprecyzowało, że Nepal w trybie pilnym potrzebuje 400 tys. namiotów, a na razie potrzebującym był w stanie przekazać jedynie 29 tys.

Łącznie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło Nepal 25 kwietnia, wynosi obecnie 7056, lecz władze uważają, że może ich być o wiele więcej.

30 sekund, które na lata odmieniło oblicze Nepalu. Kataklizm oczami specjalnego wysłannika TVN24tvn24
wideo 2/12

Autor: adso/tr / Źródło: PAP

Raporty: