Zgromadzenie Ogólne ONZ ogromną większością głosów przyjęło w poniedziałek pakt przewidujący zwiększone wsparcie dla krajów, w których mieszka większość z ponad 25 milionów uchodźców na świecie. Przeciw paktowi zagłosowały jedynie USA i Węgry.
Globalny Pakt w sprawie Uchodźców (Global Compact on Refugees), za którym głosowało 181 państw, wzmacnia też wspólną odpowiedzialność za pomoc tym, którzy zmuszeni są do ucieczki ze swoich krajów z powodu konfliktów bądź prześladowań. Pakt jest niewiążący.
Przeciwko zagłosowały jedynie Stany Zjednoczone i Węgry, natomiast Dominikana, Erytrea i Libia wstrzymały się od głosu.
Szef urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców Filipo Grandi stwierdził na Twitterze, że jest to "historyczny" pakt, akcentując starania o dzielenie się odpowiedzialnością za uchodźców.
The @UN General Assembly has just agreed to a historic #RefugeeCompact. It is the biggest effort to broadly share refugee responsibilities that I have witnessed in 34 years of work with refugees. pic.twitter.com/CWiWUMvAuW— Filippo Grandi (@RefugeesChief) 17 grudnia 2018
Dwa porozumienia
W maju podpisano tzw. deklarację z Marrakeszu. To często mylony dokument z paktem migracyjnym.
Z podpisania tamtego również niewiążącego dokumentu, mającego w założeniach upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie, zrezygnowały niektóre kraje, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA.
Oficjalne ratyfikowanie paktu migracyjnego zaplanowano na 19 grudnia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.
Autor: tmw,mm / Źródło: PAP