Rosja musi powstrzymać stosowanie tortur wobec osadzonych i ścigać sprawców, w tym strażników więziennych, których działania nagrane na wideo wywołały niedawno powszechne oburzenie - poinformowali w piątek przedstawiciele Komitetu przeciwko Torturom ONZ
Reuters podaje, że oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) w apelu, który rzadko wystosowuje, zwrócił się do władz Rosji, by w ciągu roku przedstawiły raport w sprawie strażników więziennych, którzy pobili Jewgienija Makarowa oraz w sprawie nękania aktywistów i dziennikarzy.
Niezależna "Nowaja Gazieta" opublikowała niedawno nagranie wideo incydentu z czerwca 2017 roku w kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji. Widać na nim, jak mężczyźni w mundurach przez kilka minut po kolei biją pałką więźnia skutego kajdankami i co pewien czas na głowę ofiary wylewają wodę z wiadra.
Mimo krzyków więźnia, Jewgienija Makarowa, tortury trwają przez całe dziesięciominutowe nagranie.
17 funkcjonariuszy odsuniętych od służby
Panel CAT wyraził zaniepokojenie tą sprawą wskazując, że w tym przypadku "nadzór wideo okazał się nieskuteczny w zapobieganiu torturom, że nagrania były przetrzymywane przez władze niemal rok, a dochodzenie wszczęto dopiero wówczas, gdy wideo przeciekło do mediów i zwróciło powszechną uwagę".
Rosyjski wiceminister sprawiedliwości Michaił Galpierin powiedział, że strażnicy zostaną osądzeni i że to stanie się "bardzo jasnym sygnałem, że tortury są niedopuszczalne". W związku z incydentem w kolonii karnej w Jarosławiu odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy, w tym pięciu, którzy zostali aresztowani. Rozważane jest również aresztowanie szóstej osoby.
Apel ekspertów ONZ
Oenzetowscy eksperci zaapelowali do władz rosyjskich o ochronę Makarowa i jego adwokatki Iriny Biriukowej, która opuściła Rosję w obawie przed ewentualną zemstą.
Wcześniej, jak pisze Reuters, otrzymali "spójne i liczne raporty wskazujące na brak szybkiego, bezstronnego i skutecznego dochodzenia w sprawie zarzutów stosowania tortur lub złego traktowania".
- Około 600 tys. osób przetrzymywanych jest w prawie 1000 więzieniach i innych ośrodkach penitencjarnych w Rosji. Każdego roku odnotowuje się 4 tys. zgonów z różnych przyczyn, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w krajach Rady Europy - powiedział przewodniczący panelu Jens Modvig.
W swoich wnioskach eksperci ONZ wezwali władze Rosji do działań w celu zmniejszenia liczby zgonów w aresztach, w tym samobójczych śmierci.
Według nich władze rosyjskie muszą też zaprzestać umieszczania ludzi w ośrodkach psychiatrycznych, szczególnie na zaanektowanym Krymie, a także zaprzestać stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec uwięzionego ukraińskiego filmowca Oleha Sencowa, który prowadzi strajk głodowy.
Autor: js//plw / Źródło: PAP