Świat

Ojciec stracił dzieci, bo jest za gruby

Świat

Wikipedia CC BY SA | Bill BransonOtyłosć stanęła na drodze rodzicielstwa

Kanadyjski sąd zadecydował, że nadmierna waga jest przeszkodą w wychowywaniu dzieci. Pewien ojciec z Ottawy w związku z tym stracił prawa do opieki nad dwoma synami. Mężczyzna waży obecnie prawie 190 kilogramów.

Rodziną zainteresowały się służby państwowe, ponieważ wychowująca je matka trafiła pod koniec ubiegłego roku do szpitala z powodu przedawkowania narkotyków.

Ojciec nie mógł jednak uzyskać prawa do opieki, ponieważ ważył ćwierć tony i lekarze orzekli, iż nie jest zdolny do zajmowania się dziećmi. Przez następne kilka miesięcy stracił prawie jedną czwartą wagi, ale dla sądu i lekarzy to wciąż za mało.

Za ciężki na dzieci

Kilka dni temu, jak podał dziennik "Ottawa Citizen", 38-letni mężczyzna przegrał sprawę w sądzie, podczas której ponownie starał się do prawa do opieki i obaj jego synowie mają trafić do adopcji. Sąd miał orzec, iż: "dieta, którą stosuje ojciec, to w istocie praca na cały etat. Jednak taką pracą na cały etat jest opieka nad dziećmi. Jedno z tych zadań będzie musiało ustąpić drugiemu". Otyłość nie była jednak jedynym istotnym czynnikiem decyzji. Co prawda sąd potwierdził, że mężczyzna bardzo kocha swoje dzieci, ale dodatkowym problemem jest jego zamiłowanie do gier sieciowych, którym poświęca dużo czasu.

Jak podała w czwartek telewizja CTV, mężczyzna postanowił odwołać się od decyzji sądu i rozpocząć strajk głodowy pod siedzibą parlamentu w Ottawie.

Nadwaga społeczeństwa

Przypadek kanadyjskiego ojca jest objawem narastającego problemu z otyłością obywateli krajów rozwiniętych, zwłaszcza w Ameryce Północnej.

W minionym tygodniu brytyjscy badacze z London School of Hygiene and Tropical Medicine opublikowali wyniki swoich analiz, z których wynika, że przeciętny mieszkaniec krajów Ameryki Północnej waży 80,7 kg, przy średniej dla świata - 62 kg.

W krajach Ameryki Północnej mieszka 6 proc. ludności świata, ale aż 34 proc. "światowej biomasy" wynikającej z otyłości przypada właśnie na Stany Zjednoczone i Kanadę. Według tych samych szacunków owa "światowa biomasa" otyłości waży 3,5 miliona ton.

Autor: mk/fac / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Bill Branson