Hiszpańskie MSW zakomunikowało, że londyńska policja aresztowała w czwartek na jego wniosek b. członka ETA Antonio Troitino. Spędził on w hiszpańskim więzieniu 24 lata za udział w 22 zamachach terrorystycznych. Jest oskarżony o ponowną współpracę z ETA.
Troitino był pierwotnie skazany przez hiszpański sąd na 2700 lat więzienia jako uczestnik zamachów, w których zginęło 22 żandarmów zi Guardia Civil. Został przedterminowo zwolniony z hiszpańskiego więzienia za dobre sprawowanie.
Były członek ETA, który pozostawał pod nadzorem policji, uciekł w połowie 2012 r. do Wielkiej Brytanii, gdzie aresztowano go na podstawie hiszpańskiego listu gończego.
Nielegalna nowelizacja
Odzyskał wolność w październiku ub.r. Sąd w Londynie nakazał bowiem jego zwolnienie na podstawie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPCz). Trybunał, stając na stanowisku, iż prawo nie działa wstecz, uznał za nielegalną nowelizację hiszpańskiego kodeksu karnego z 2006 r., która wyłączała b. członków ETA z przywileju korzystania z wcześniejszego zwolnienia za dobre sprawowanie i pracę.
Orzeczenie Trybunału pozwoli wcześniej zakończyć odsiadki około pięćdziesięciu byłym członkom ETA. Niektórzy już odzyskali wolność.
Pierwszą zwolnioną z więzienia dzięki interwencji ETPCz była Ines del Rio Prado, skazana na 3000 lat więzienia za udział w zamachach, w których zginęły 24 osoby.
Nowe oskarżenie
Hiszpański sąd wysunął jednak wobec Antonio Troitino nowe oskarżenie, na podstawie którego został on ponownie aresztowany i będzie poddany ekstradycji do Hiszpanii. Troitino zarzuca się "ponowne wstąpienie do struktur nielegalnego ugrupowania" działających pod nazwą IHESKO - Zespół Uchodźców.
Władze w Madrycie twierdzą, że IHESKO jest powiązane w jakiś sposób z ETA, która w swej działalności często korzystała z poparcia różnych baskijskich ugrupowań oraz instytucji cywilnych.
700 byłych członków ETA w więzieniach
W hiszpańskich więzieniach przebywa nadal ponad 700 byłych członków ETA - nacjonalistycznej organizacji terrorystycznej (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność), która ma na swym koncie zabójstwa ponad 850 osób. Większość ofiar - głównie policjanci i wojskowi oraz przedstawiciele administracji państwowej - zginęła przed rokiem 1976, tj. przed zapoczątkowaną po śmierci gen. Francisco Franco transformacją demokratyczną w Hiszpanii.
W październiku 2011 r. ETA ogłosiła definitywne zakończenie zbrojnej walki o niepodległość Kraju Basków.
Autor: kka/kwoj / Źródło: PAP