Odbudowa Gruzji: Potrzebne 2 miliardy dolarów

Aktualizacja:

Gruzja zwróciła się do amerykańskiej agencji pomocy USAID o wsparcie sięgające 2 mld USD na odbudowę infrastruktury i dalszy rozwój. W tej sumie zostały zawarte szacunkowe koszty konfliktu z Rosją.

- Oni (Gruzini, red.) zaproponowali stworzenie czegoś, co nazwali Funduszem Phoenix, o wartości 1-2 miliardy dolarów - powiedziała reporterom Henrietta Fore z USAID, która dopiero co wróciła z Gruzji. - To na odbudowę, na infrastrukturę - nie tylko z powodu konfliktu, ale też na rozwój.

Podczas sześciodniowej wojny z Rosją na celowniku rosyjskich oddziałów znalazły się elementy infrastruktury wojskowej, w tym port w mieście Poti nad Morzem Czarnym i wiele gruzińskich baz wojskowych. Choć nie tylko. Wojsko rosyjskie wysadziło w powietrze most na głównej trasie łączącej wschód z zachodem kraju. Wiele budynków mieszkalnych w mieście Gori, przy granicy z samozwańczą republiką Południowej Osetii, zostało zniszczonych.

- Gruzja przekazała nam raczej długi wykaz rzeczy, które by chcieli; komunikacja jest z pewnością jej częścią (...) - mówiła Fore. Dodała, że lista zawiera także pomoc mieszkaniową dla dziesiątek tysięcy gruzińskich uciekinierów.

Do udziału w odbudowie Fore zachęca także sektor prywatny i instytucje międzynarodowe.Już wiadomo, że w piątek do Tbilisi przybędzie misja Banku Światowego, by oszacować szkody po konflikcie z Rosją i przedyskutować plany odbudowy.

Generał John Craddock, który towarzyszył Fore podczas wizyty w Gruzji, podtrzymał w piątek także amerykańską propozycję pomocy wojskowej.

Doraźnie 5 mln euro od KE

Komisja Europejska przekazała w piątek kolejne 5 mln euro na pomoc humanitarną dla ofiar konfliktu i zaapelowała do Moskwy o ułatwienie pracownikom humanitarnym realizacji pomocy. - Dostęp do stref dotkniętych konfliktem jest najpoważniejszą barierą w niesieniu pomocy humanitarnej. Wzywam władze rosyjskie, by zapewniły pracownikom humanitarnym nieograniczony i bezpieczny dostęp do osób w potrzebie - oświadczył unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louis Michel.

Pięć milionów euro zostanie przekazanych współpracującym z KE organizacjom pozarządowymi działającym na miejscu, wyspecjalizowanym agendom ONZ, a także Czerwonemu Krzyżowi i Czerwonemu Półksiężycowi. To już druga transza pomocy z budżetu UE na działania humanitarne. Pierwszy milion euro został przekazany 10 sierpnia. - KE zadziałała szybko i dostarczyła pierwszą pomoc natychmiast po wybuchu konfliktu. Po apelach ONZ, odblokowaliśmy dodatkowe fundusze, na podstawie oceny potrzeb, jakiej dokonali na miejscu nasi eksperci z biura pomocy humanitarnej (ECHO) oraz w konsultacji z partnerskimi organizacjami humanitarnymi - tłumaczył Michel

Pomoc ma być wydana na zakup żywności, zapewnienie schronienia uchodźcom, a także dostarczenie wody, instalacji i środków sanitarnych, ubrań czy lekarstw. Środki mają być też wydane na rozminowanie terenu oraz edukację, zwłaszcza dzieci, na temat ryzyka związanego z minami.

WIĘCEJ O POMOCY HUMANITARNEJ DLA GRUZJI

Źródło: Reuters