Świat

Obama nie odwiedzi Mandeli. Prywatne spotkanie z rodziną

Świat


Prezydent Barack Obama i jego żona Michelle spotkają się w sobotę z rodziną Nelsona Mandeli. Nie odwiedzą jednak byłego prezydenta, który od 8 czerwca przebywa w szpitalu - poinformował Biały Dom.

Obama przebywa w RPA, które jest drugim przystankiem jego podróży po Afryce. Wizyta w RPA wywołała spekulacje, że amerykański przywódca odwiezi "Madibę" w szpitalu w Pretorii.

- Nie chcąc zakłócać spokoju Nelsona Mandeli i szanując prośby jego rodzny, para prezydencka nie złoży mu wizyty w szpitalu - podał Biały Dom.

Prywatne spotkanie z rodziną

Obamowie spotkają się za to prywatnie z bliskimi Mandeli, "łącząc się z nimi w myślach i modlitwach w tym trudnym czasie".

Obama rozpoczął swoją podróż po Afryce w czwartek od odwiedzenia Senegalu. W RPA spotkał się m.in. z obecnym prezydentem RPA Jacobem Zumą.

Prezydent USA, który nazwał Mandelę "swoim osobistym bohaterem", odwiedzi też więzienie na Robben Island, gdzie Mandela spędził 18 lat.

Zuma po spotkaniu z Obamą poinformował, że stan Mandeli nadal jest "krytyczny, ale stabilny". Rząd południowoafrykański liczy jednak, że przywódca wkrótce opuści szpital.

Autor: jk//kdj / Źródło: Reuters