Obalony prezydent uniknie śmierci, ale nie więzienia

Protesty w Egipcie w 2013 roku
Protesty w Egipcie w 2013 roku
Archiwum Reutera
Mursi został obalony przez wojsko w 2013 r. po fali protestówArchiwum Reutera

Sąd kasacyjny w Egipcie uchylił we wtorek wyrok śmierci na byłym islamistycznym prezydencie Mohammedzie Mursim w procesie dotyczącym masowej ucieczki z więzienia w 2011 r. i nakazał wszczęcie nowego procesu przed sądem karnym - podały źródła sądowe.

Sąd unieważnił również wyroki śmierci pięciu innym wysokiej rangi przedstawicielom Bractwa Muzułmańskiego, w tym dawnemu najwyższemu przywódcy duchowemu tego ruchu Mohammedowi Badiemu, a także wyroki dożywotniego więzienia 21 innym członkom Bractwa.

Wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mursi wraz z pięcioma członkami tego ugrupowania zostali skazani na najwyższy wymiar kary w czerwcu 2015 r.

Chodzi o proces w sprawie masowej ucieczki z więzienia Waqdi al-Natrun, podczas której został uprowadzony i zabity policjant. Wyrok spotkał się wówczas z falą krytyki ze strony społeczności międzynarodowej.

Wyrok więzienia

W innym procesie w październiku br. sąd w Kairze podtrzymał karę 20 lat więzienia dla Mursiego w związku z oskarżeniami o zabójstwa podczas protestów w grudniu 2012 r. w Egipcie. Był to pierwszy ostateczny wyrok dla Mursiego, który został obalony przez wojsko w 2013 r., zaledwie rok od objęcia urzędu.

Według wielu obserwatorów egzekucja Mursiego groziłaby tym, że zostałby on uznany za męczennika. Będące jedną z najstarszych organizacji islamistycznych na Bliskim Wschodzie Bractwo przez lata było poddawane represjom i utrzymywało popularność dzięki działalności charytatywnej.

Obalony przez armię

Wyłoniony w pierwszych demokratycznych wyborach w historii Egiptu Mursi został obalony przez armię z jej dowódcą Abd el-Fatahem es-Sisim w lipcu 2013 r. w następstwie masowych protestów przeciwko islamistom.

Obecne władze Egiptu są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represjonowania przeciwników politycznych. W wyniku represji w 2013 r. zginęło co najmniej 1,4 tys. islamistów. Według organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch zatrzymano ponad 40 tys. zwolenników Mursiego, a setki skazano na śmierć w zbiorowych procesach.

Mursi już wcześniej określał podejmowane przeciwko niemu kroki prawne jako część zamachu stanu przeprowadzonego przez Sisiego. Sisi, który obecnie jest prezydentem Egiptu, utrzymuje, że Bractwo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Z kolei organizacja ta twierdzi, że prowadzona przez nią działalność jest pokojowa.

Autor: pk/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: