Nowa odsłona potężnej naddźwiękowej "kuchni" prawie gotowa

Rosyjskie bombowce Tu-22M zrzucają bomby na Syrię
Rosyjskie bombowce Tu-22M zrzucają bomby na Syrię
MO Rosji
Ch-22 są wykorzystywane głównie na ćwiczeniach. Tu-22M3 latając nad Syrię zabierają zwykłe bombyMO Rosji

- Testy rakiety Ch-32 są na ukończeniu. Jest gotowa do seryjnej produkcji - twierdzi gazeta “Izwiestia”, powołując się na źródła w przemyśle obronnym. To nowa odsłona jednej z największych rakiet odpalanych z samolotów, Ch-22. Rosjanie od lat pracowali nad unowocześnieniem tej radzieckiej konstrukcji, stanowiącej najważniejsze uzbrojenie bombowców Tu-22M.

Jak twierdzi informator “Izwiestii”, nowa rakieta jest w znacznym stopniu gotowa do seryjnej produkcji. Przechodzi właśnie ostatnie testy wojskowe. Lotnictwo ma chcieć zamawiać Ch-32, jednak nie podano dokładniejszych informacji. Rakieta miałaby się pojawić na uzbrojeniu w 2018 roku.

Nowa odsłona radzieckiej "kuchni"

Rosjanie zapewniają, że Ch-32 jest znacznie ulepszoną wersją Ch-22. Ma mieć zupełnie nową elektronikę, znacząco podnoszącą jej celność. Znacznie większy ma być też zasięg maksymalny, praktycznie podwojony z 600 do 1000 kilometrów. W efekcie zwiększy to znacząco przeżywalność Tu-22M3, które będą mogły je odpalać ze znacznie większej odległości od celu i z większą pewnością trafienia. Poza tym nowa wersja ma być podobna do starszej. Zachowa to, co czyni jej starszą wersję jedną z najbardziej oryginalnych konstrukcji w swojej klasie. Są to rakiety są bardzo duże. Ważą po 5,5 tony i są długie na 11,6 metra. Jeden z większych rosyjskich samolotów, bombowiec strategiczny Tu-22M, może przenieść tylko trzy. Nie bez powodu NATO nadało Ch-22 oznaczenie "Kitchen", czyli kuchnia.

Znaczne rozmiary to efekt wymogu posiadania dużej głowicy o masie jednej tony i bardzo oryginalnego toru lotu do celu. Rakietę Ch-22 konstruowano w biurze konstrukcyjnym Raduga na przełomie lat 50. i 60. w celu atakowania amerykańskich lotniskowców i innych dużych okrętów. Pocisk mógł to robić albo przy pomocy głowicy jądrowej, albo klasycznej.

Charakterystyczny jest tor lotu rakiety. W nowej wersji po odpaleniu ma się wznosić na 40 kilometrów i na takiej wysokości zbliżać się do celu, pozostając poza zasięgiem większości systemów przeciwlotniczych, po czym wchodzić w nurkowanie i osiągać prędkość rzędu pięciu tysięcy km/h, bardzo utrudniające przechwycenie.

Nowa wersja pocisku ma się nadawać nie tylko do atakowania okrętów ale też celów lądowych, takich jak ważne bazy lub centra dowodzenia. Ch-32 może być wartościowym dodatkiem do rosyjskiego arsenału rakiet taktycznych, obok prostszych klasycznych rakiet manewrujących i balistycznych.

Autor: mk//gak / Źródło: Izwiestia, TASS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0 | Jno