Świat

Niepodległa Szkocja? Referendum w przyszłym roku

Świat


Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września 2014 roku - poinformował pierwszy minister (szef) autonomicznego szkockiego rządu Alex Salmond.

Kierowana przez Salmonda proniepodległościowa Szkocka Partia Narodowa zdobyła w wyborach w maju 2011 roku większość w szkockim parlamencie, co dało jej charyzmatycznemu przywódcy "jedyną na pokolenie" - jak sam mówi - szansę na zerwanie więzi z Londynem.

Nacjonalistom nie będzie jednak łatwo wygrać referendum, gdyż według sondaży niepodległość popiera tylko 30 proc. szkockiego elektoratu, a około 50 proc. wolałoby utrzymania status quo. SNP twierdzi, że brytyjski parlament, w którym posłowie 5-milionowej Szkocji stanowią niewielką mniejszość wobec reprezentantów liczącej 53 mln mieszkańców Anglii, nie dba w należyty sposób o szkockie interesy.

"Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?"

- Głosowanie na tak oznacza przyszłość, w której będziemy mogli być pewni, na 100 procent pewni, że naród Szkocji otrzyma taki rząd, na jaki głosował. Szansa staje się wyraźniejsza z każdym mijającym dniem - albo możliwość wykorzystania naszych znacznych zasobów i talentu do zbudowania lepszego kraju, albo kontynuacja systemu opartego na Westminsterze (brytyjski parlament), który po prostu nie działa na rzecz Szkocji - powiedział Salmond szkockiemu parlamentowi, ogłaszając datę referendum. SNP twierdzi, że wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego, a także rolnictwo, rybołówstwo i destylowanie whisky zapewnią niepodległej Szkocji dobrobyt. Jednak według przeciwników samodzielności zasoby ropy kurczą się, a Szkocji trudno byłoby sobie poradzić bez uprzywilejowanej pozycji, jaką zapewnia się jej obecnie przy rozdzielaniu brytyjskich środków budżetowych.

Ogólne warunki referendum uzgodnili w październiku ubiegłego roku Salmond i brytyjski premier David Cameron. Głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: "Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?".

Autor: abs/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: