TVN24 | Świat

Dzięki niemu schwytano Adolfa Eichmanna. Ujawniono imię i nazwisko informatora Mosadu

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
karol
Źródło:
Haaretz

W 1960 roku izraelski wywiad zlokalizował miejsce pobytu nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna, który w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy odpowiadał za logistykę Holocaustu. Przez 60 lat nie było wiadomo, kto był kluczowym informatorem służb. Teraz, kiedy rodzina mężczyzny wyraziła zgodę, niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" ujawnił imię i nazwisko osoby, która w głównej mierze przyczyniła się do schwytania Eichmanna.

To niemiecki geolog ujawnił Mosadowi kluczowe informacje w sprawie ukrywającego się w Argentynie nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna – przekazała w piątek niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung". Tożsamość mężczyzny pozostawała tajemnicą przez 60 lat, odkąd Eichmann został uprowadzony do Izraela, osądzony i stracony. 32 lata po śmierci mężczyzny jego rodzina zgodziła się ujawnić jego imię i nazwisko.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Gerhard Klammer studiował geologię, filozofię i historię w Niemczech. W 1950 roku wyemigrował do Argentyny. W tym samym czasie pod fałszywym nazwiskiem do tego kraju przybył Adolf Eichmann.

Klammer zatrudnił się w firmie budowlanej w prowincji Tucuman na północy Argentyny. Niedługo potem Eichmann dołączył do firmy jako Ricardo Klement. Kilka lat później, gdy firma zaczęła borykać się z problemami finansowymi, Klammer wrócił do Niemiec. Eichmann z kolei miał przenieść się do Buenos Aires. Klammer znał prawdziwą tożsamość Ricardo Klementa. W Argentynie zbrodniarz był dobrze znany tamtejszej społeczności nazistowskiej, która miała mu pomagać i chronić.

Klammer podaje adres i pokazuje zdjęcie

Rodzina Klammera przyznała, że Gerhard na początku lat 50. poinformował niemieckie władze o miejscu pobytu Eichmanna, ale nigdy nie otrzymał odpowiedzi na zgłoszenie. W 1959 roku, gdy Klammer wrócił do Niemiec, opowiedział o Eichmannie przyjacielowi - księdzu - który służył w niemieckiej armii.

Duchowny miał przekazać informację o naziście biskupowi, który z kolei przekazał ją niemieckiemu prokuratorowi krajowemu Hesji Fritzowi Bauerowi. Informacje pochodzące od Klammera okazały się kluczowe – zawierały adres domowy Eichmanna i zdjęcie z początku lat 50. z czasów, kiedy mężczyźni pracowali w firmie budowlanej.

Wcześniej Bauer dysponował informacjami od mieszkającego w Argentynie Lothara Hermanna, którego córka poszła na randkę z synem Eichmanna. Mężczyzna zdał relację Bauerowi z tego zdarzenia w 1957 roku, a ten przekazał ją Mosadowi, który wysłał agentów, aby spróbowali zlokalizować Eichmanna. Wówczas akcja nie powiodła się.

Kluczowe informacje Klammera

W publikacji "Sueddeutsche Zeitung" wskazano, że informacje dostarczone przez Klammera w 1959 roku były szczegółowe - na tyle, że umożliwiły Mosadowi schwytanie Eichmanna. Reszta historii jest znana – Bauer spotkał się w Izraelu z ówczesnym szefem Mosadu Isserem Harelem. W 1960 r. namierzono Eichmanna. Agenci schwytali go, gdy wracał z pracy. Następnie upewnili się, że to na pewno on i przemycili na pokład samolotu lecącego do Izraela.

Chociaż Eichmann po wyjeździe Klammera zmienił miejsce zamieszkania, agentom udało się ustalić adres, schwytać zbrodniarza i przetransportować do Izraela, gdzie został skazany i w 1962 roku powieszony. Bauer zaś dotrzymał słowa - nie ujawni źródła informacji. Mosad również milczał.

Autor:asty, karol

Źródło: Haaretz

Pozostałe wiadomości