Niemcy się barykadują

Aktualizacja:
 
Niemcy boją się o swoje mienie i życieTVN24

Nie wszyscy cieszą się z wejścia Polski do strefy Schengen. Brytyjska prasa informuje, że Niemców mieszkających przy granicy z Polską ogarnął strach o swój dobytek i życie.

- Firmy ochroniarskie poinformowały, że ich dochody wzrosły w ostatnim roku trzykrotnie, bo ludzie przy granicy wznoszą ogrodzenia wokół swoich posiadłości, zaniepokojeni doniesieniami, że wzrośnie przestępczość - czytamy w "Guardianie". Gazeta informuje także, że w miejscowościach przygranicznych, zwłaszcza przylegających do czeskich lasów, mnożą się sąsiedzkie obserwacyjne inicjatywy samopomocy.

"Guardian" podaje przykład miasta Ebersbach, gdzie pewien emeryt stworzył inicjatywę obywatelską "Bezpieczeństwo na Granicy", której członkowie wymieniają się informacjami o wszystkich podejrzanych ruchach, jakie zauważą - m.in. przez krótkofalówki. Udało im się także nakłonić burmistrza do zwolnienia z podatków za psy wszystkie osoby mieszkające w strefie przygranicznej.

Politycy i policjanci się obawiają O wzrost przestępczości i nielegalnej imigracji martwią się również cytowani przez "Financial Times" niemieccy politycy i policjanci. - Niemcy nie są dobrze przygotowane do tego procesu - mówi szef związków zawodowych niemieckiej policji Josef Scheuring. Jego zdaniem poszerzenie należało przesunąć do czasu, aż będzie działać "System Informacyjny Schengen II", czyli nowsza wersja unijnej policyjnej bazy danych. Uważa on, że obecny system jest przeciążony.

Ekspert CDU ds. polityki bezpieczeństwa i bliski współpracownik kanclerz Angeli Merkel, Wolfgang Bosbach, wyraża natomiast obawę, że "znacznie wzrośnie aktywność ukraińskich i białoruskich gangów przemytników ludzi". Zwrócił także uwagę na "poważne słabości" środków bezpieczeństwa istniejących na nowych wschodnich granicach oraz we współpracy między narodowymi siłami policji.

O północy z czwartku na piątek strefa Schengen została oficjalnie rozszerzona z 15 do 24 krajów europejskich, co umożliwi ok. 400 milionom obywateli krajów UE podróżowanie bez paszportu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24