Niemcy przyjęły dotąd 157 uchodźców przekazanych przez władze Turcji na podstawie umowy z Unią Europejską z marca br. - poinformowało w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Pozostałe kraje Wspólnoty przyjęły 123 imigrantów.
Jak podało niemieckie MSW, w czwartek na pokładzie samolotu z Turcji do Niemiec przybyło 103 uchodźców.
Pierwsza grupa 16 Syryjczyków dotarła do Niemiec na początku kwietnia. Władze niemieckie preferują rodziny z dziećmi. Uchodźcy umieszczani są początkowo w ośrodkach, m.in. we Friedlandzie w Dolnej Saksonii.
Porozumienie unijno-tureckie
Zawarte 18 marca unijno-tureckie porozumienie przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji począwszy od 20 marca. Porozumienie stanowi, że UE ma przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów. Za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Bruksela obiecała Ankarze pomoc finansową na imigrantów w wysokości 6 mld euro. Celem porozumienia jest ograniczenie nielegalnej imigracji i stworzenie uchodźcom z krajów ogarniętych wojną domową możliwości legalnego przyjazdu do UE. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało, w większości nielegalnie, 1,1 mln imigrantów. Od początku tego roku niemieckie władze zarejestrowały 200 tys. obcokrajowców, którzy przyjechali do Niemiec w celu uzyskania statusu uchodźcy bądź azylanta.
Autor: mb/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock