Niemcy: Porozmawiajmy o wypędzonych

Aktualizacja:
 
Niemiecki rząd chce dialogu w sprawie wypędzeńTVN24.pl

Niemiecki rząd broni projektu utworzenia w Berlinie placówki poświęconej przymusowym wysiedleniom w Europie. Do dyskusji nad kształtem planowanego ośrodka Berlin chce włączyć Polskę i Czechy.

- Życzeniem rządu federalnego jest udział Polski i Czech w europejskiej dyskusji o sposobach upamiętnienia wypędzeń - powiedział w Berlinie rzecznik rządu Ulrich Wilhelm. Jego zdaniem partnerski dialog powinno prowadzić się w taki sposób, by nie powodować zranień u żadnej ze stron dyskusji.

Rzecznik zapewnił, że rządowy projekt "widocznego znaku" nie jest skierowany przeciwko żadnemu innemu krajowi i nie jest próbą pisania na nowo niemieckiej historii. Obecnie projektem zajmują się zainteresowane niemieckie ministerstwa. Na posiedzenie rządu projekt

Życzeniem rządu federalnego jest udział Polski i Czech w europejskiej dyskusji o sposobach upamiętnienia wypędzeń Ulrich Wilhelm

W minionym tygodniu dziennik "Die Welt" napisał, że prace nad placówką mogą ulec opóźnieniu.

Warszawa i Praga nastawione są krytycznie do planów powstania w stolicy Niemiec placówki poświęconej wysiedleniom. Oba kraje sprzeciwiają się udziałowi przewodniczącej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach w działalności ośrodka.

Polskie zastrzeżenia popierają SPD i Zieloni. Natomiast partie chadeckie CDU/CSU bronią swej partyjnej koleżanki. Steinbach należy do władz CDU.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl