Niemcy piszą o "nowym froncie wschodnim"

 
Europejska prasa nie szczędzi komentarzaTVN24.pl

Niemcy piszą o "nowym froncie na wschodzie", zimnej wojnie, podziałach w NATO i wątpliwym bezpieczeństwie. Brytyjczycy są bardziej wstrzemięźliwi, a Litwini popierają polską decyzję. Europejska prasa komentuje podpisane przez Polskę i USA porozumienie o rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej.

"Rosja staje się w coraz bardziej okrążona przez satrapów USA. Tak brzmi przynajmniej analiza zagrożeń sporządzona na Kremlu" - pisze "Sueddeutsche Zeitung" i dodaje, że Moskwa w odpowiedzi na polsko-amerykańskie porozumienie poinformowała o planach rozmieszczenia nowych systemów zbrojeń w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi.

"Poza tym, Kreml myśli o odnowieniu starych sojuszy i rozmieszczeniu rakiet na

To wszystko przypomina zimną wojnę, tyle że jej front - ku rozdrażnieniu Moskwy - przesunął się dalej na wschód "Sueddeutsche Zeitung"

Antyrosyjskie rakiety

W ocenie komentatora "Berliner Zeitung" tarcza nie jest właściwą odpowiedzią na konflikt rosyjsko-gruziński. - "Wojna nie osłabiła żadnego z argumentów przeciwko tarczy antyrakietowej. Pozostał przede wszystkim jeden z najważniejszych. Już wcześniej wątpiono, że rakiety w Polsce w jakikolwiek sposób służą Europie. Teraz jest pewne, że zaostrzą one konflikt z Moskwą" - ocenia "Berliner Zeitung".

Tarcza pogłębi podziały

O "wątpliwym bezpieczeństwie" pisze także tygodnik "Die Zeit" w swoim wydaniu internetowym. I prognozuje, że decyzja Polski i USA pogłębi podziały w NATO. Według tygodnika można zrozumieć,

Jednak to, że administracja w Waszyngtonie w chwili, gdy zapanował zimnowojenny nastrój, jeszcze go podsyca i jeszcze bardziej dzieli swych sojuszników, może oznaczać jedno: ci, ponoszący największą odpowiedzialność niczego nie nauczyli się na błędach minionych lat "Die Zeit"

"Jednak to, że administracja w Waszyngtonie w chwili, gdy zapanował zimnowojenny nastrój, jeszcze go podsyca i jeszcze bardziej dzieli swych sojuszników, może oznaczać jedno: ci, ponoszący największą odpowiedzialność niczego nie nauczyli się na błędach minionych lat" - ocenia "Die Zeit".

Niemieccy liberałowie chcą rozbrojenia

W dzienniku "Koelnische Rundschau" szef opozycyjnej liberalnej partii FDP Guido Westerwelle zaapelował do niemieckiego rządu o sprzeciw wobec planów rozmieszczenia amerykańskiej tarczy w Europie. Berlin "powinien stać na czele nowych inicjatyw rozbrojeniowych, chociażby dlatego, że z powodu położenia geograficznego mamy w tym interes" - powiedział polityk.

Regionalna "Saechsische Zeitung" ocenia z kolei, że "militarna wartość tarczy antyrakietowej jest wątpliwa, niezależnie od tego, że tarcza wyrządza też szkody polityczne". "Nikt nie może zagwarantować, że ten system w ogóle będzie funkcjonował" - ocenia gazeta.

Zimnej wojny nie będzie

Inne opinie pojawiają się w brytyjskiej prasie. Na pytanie, czy podpisanie przez Polskę i USA umowy o tarczy antyrakietowej oznacza nową zimną wojnę odpowiedź brzmi: "nie" - ocenia "Daily Telegraph".

Według gazety, inwazja na Gruzję przyspieszyła podpisanie

naczej niż w przypadku zimnowojennej w stylu retoryki między Moskwą a Waszyngtonem w ostatnich dniach, to (podpisanie umowy) jest realnym krokiem, który może mieć realne konsekwencje, wywołując nowy rakietowy kryzys z Rosją "Independent"

"Jednak taki atak na członka NATO wywołałby ostrą odpowiedź ze strony Ameryki" - ostrzega "Daily Telegraph". - "Rosyjska retoryka, umocniona szybkim wojskowym sukcesem w Gruzji, wyszła daleko poza granicę politycznej wykonalności" - oceniono w komentarzu.

Gwałtowna reakcja Rosji

Z kolei w opinii "Independenta" USA i Polska podpisaniem umowy w środę "podniosły stawki w nowej zimnej wojnie". "Inaczej niż w przypadku zimnowojennej w stylu retoryki między Moskwą a Waszyngtonem w ostatnich dniach, to (podpisanie umowy) jest realnym krokiem, który może mieć realne konsekwencje, wywołując nowy rakietowy kryzys z Rosją" - ostrzega "Independent".

Dziennik pisze, że nie wiadomo, jeszcze, czy "Rosja podejmie konkretne kroki odwetowe, ale reakcja będzie gwałtowna".

Litwini popierają

Z kolei Litwini popierają polsko-amerykańskie porozumienie. "Gratulujemy porozumienia. (...) Nie ma wątpliwości, że przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa nie tylko

Gratulujemy porozumienia. (...) Nie ma wątpliwości, że przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale też na świecie Violeta Gaiżauskaite dla "Respubliki"

Dziennik "Lietuvos Rytas" pisząc o podpisanym porozumieniu wybija z kolei, że "Polska nie ulegnie zastraszaniu ze strony rozwścieczonej Rosji". Zaznacza też, że obecnie "na granicy z Litwą rozpoczyna się wyścig zbrojeń".

Tak właśnie, zdaniem gazety, należy oceniać niezadowolenie Rosji z rozmieszczenia w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej i zapowiedź podpisania już jesienią przez Rosję i Białoruś umowy o tworzeniu wspólnego systemu obrony powietrznej. "Wspólny system obrony powietrznej będzie odpowiedzią Rosji na instalację takich samych elementów w Polsce i Czechach" - pisze "Lietuvos Rytas".

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl