Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec

Źródło:
PAP

Olaf Scholz jest nowym kanclerzem Niemiec. W środę lidera Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wybrał na to stanowisko Bundestag. Scholz zastąpił Angelę Merkel, która rządziła w Berlinie 16 lat.

Przewodnicząca parlamentu Baerbel Bas poinformowała, że za Scholzem głosowało 395 posłów, przeciw było 303, a sześciu wstrzymało się od głosu. Do tzw. większości kanclerskiej potrzeba było 369 głosów, partie nowej koalicji rządowej SPD, Zieloni i FDP dysponują razem 416 głosami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Po głosowaniu Scholz udał się do pałacu Bellevue, gdzie otrzymał akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. - Panie kanclerzu, moje serdeczne gratulacje - powiedział Steinmeiera, przekazując nominację. W południe Scholz złożył przysięgę w Bundestagu.

Kim jest nowy kanclerz Niemiec. Sylwetka >>>

Scholz ślubował m.in., że będzie "poświęcał swoje siły dla dobra narodu niemieckiego" i "sumiennie wypełniał swoje obowiązki". Nie dodał kończącej tekst przysięgi formuły "Tak mi dopomóż Bóg".

To jedyny fragment zapisanego w konstytucji tekstu przysięgi, który można pominąć. Ostatni kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroeder, również zrezygnował z niej podczas ceremonii zaprzysiężenia. Jednak "w przeciwieństwie do Schroedera, Scholz jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z Kościoła protestanckiego" - informuje telewizja ARD.

Angela Merkel przekazała urząd kanclerski. Scholz: Osiągnęła pani wielkie rzeczy

Później Angela Merkel przekazała mu siedzibę rządu - urząd kanclerski, w którym pracowała przez 16 lat. - Drogi panie kanclerzu, drogi Olafie Scholz. Szczerze życzę panu wszystkiego najlepszego - tymi słowami przywitała swojego następcę.

- Z własnego doświadczenia wiem, że to wzruszający moment zostać wybranym na ten urząd - mówiła. Dodała, że urząd kanclerza jest "jednym z najpiękniejszych zadań, jakie istnieją, polegającym na ponoszeniu odpowiedzialności za ten kraj". Powitała również nowego szefa urzędu kanclerskiego, Wolfganga Schmidta.

Była kanclerz pochwaliła pracowników urzędu kanclerskiego, którzy "pracują dzień i noc". Podziękowała zarówno urzędnikom, jak i "tym, którzy pracują w kuchni".

Scholz mówił zaś o "pełnej zaufania współpracy", jaka łączy go z Merkel. Podziękował jej za 16 lat pracy na stanowisku kanclerza. - Osiągnęła pani wielkie rzeczy - powiedział. Dodał, że "to coś bardzo wyjątkowego być kanclerzem tej Republiki".

Scholz wręczył byłej kanclerz bukiet kwiatów na pożegnanie.

Nowy kanclerz i nowy rząd

Wybór kanclerza był tajny, posłowie wypełniali karty do głosowania w kabinie. Każdy był wywoływany do głosowania indywidualnie po nazwisku i proszony o przyjście do kabiny.

Na początku środowego posiedzenia Bundestag pożegnał ustępującą kanclerz Merkel owacjami na stojąco. Jedynie deputowani z frakcji AfD nie klaskali i pozostali na miejscach.

SPD zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, a 63-letni Scholz był jej kandydatem na kanclerza.

Scholz jest czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej - po Willy'm Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982) i Gerhardzie Schroederze (1998-2005). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

Autorka/Autor:adso, akr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport