Niemcy: Lewica zyskuje na Afganistanie


Poparcie dla niemieckiej postkomunistycznej partii Lewica wzrosło w ciągu minionego tygodnia o cztery punkty procentowe, do 14 procent - wynika z sondażu ośrodka Forsa. Komentatorzy sugerują, że to efekt ostatnich wydarzeń w Afganistanie.

Komentatorzy wskazują, że najlepsze w tym roku notowania Lewicy to efekt nie tylko jej sukcesów w ostatnich wyborach regionalnych w Kraju Saary i Turyngii, ale także kontrowersji wokół ataku lotniczego NATO w Kunduzie, na północy Afganistanu, przeprowadzonego na rozkaz Bundeswehry.

Lewica żąda powrotu Bundeswehry do domu

W wyniku bombardowania uprowadzonych przez talibów dwóch cystern z benzyną zginęli cywile, choć niemieckie władze początkowo twierdziły, że wśród 56 ofiar nie ma osób postronnych.

Lewica jako jedyna z głównych partii niemieckich żąda wycofania z Afganistanu liczącego ok. 4220 żołnierzy kontyngentu Bundeswehry.

Prowadzi chadecja, Merkel odrabia straty

Według sondażu niemiecka chadecja CDU/CSU mogłaby liczyć na 35 proc. (o 1 punkt mniej niż przed tygodniem), a jej potencjalny koalicjant po wyborach zaplanowanych na 27 września, liberalna FDP - na 14 proc. Oznacza to, że ewentualna koalicja tych ugrupowań balansuje na granicy większości; razem mają 49 proc.

Badania, przeprowadzone dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL, wskazują, że na socjaldemokratyczną SPD chce głosować 21 proc. (o 1 punkt mniej), zaś na Zielonych - 10 proc.

Także kanclerz Angela Merkel, krytykowana w minionych tygodniach za pozbawiony pasji i konkretów styl kampanii wyborczej, odnotowała straty w rankingu popularności. Gdyby kanclerza Niemiec wybierano bezpośrednio, na Merkel głosowałoby 53 proc. wyborców, o cztery punkty procentowe mniej niż w sondażu sprzed tygodnia. Jej rywala z SPD, Franka-Waltera Steinmeiera wybrałoby 20 proc. (o dwa punkty więcej).

Sondaż ośrodka Forsa przeprowadzono między 1 a 7 września na próbie 2504 osób.

Kampania bez treści

Z kolei badania Instytutu Demoskopii w Allenbach, publikowane w środę przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", wskazują, że większość Niemców uważa kampanię wyborczą za nudną. Jedynie 14 proc. badanych twierdzi, że ma miejsce ostra konfrontacja pomiędzy głównymi partiami. 49 proc. oceniło, że walka wyborcza jest pozbawiona treści.

Źródło: PAP