Seehofer potwierdza: po 10 latach ustąpi z szefowania partii

Świat

Aktualizacja:

Horst Seehofer w poniedziałek zapowiedział swoją rezygnację z piastowanego od 10 lat stanowiska szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Podkreślił jednak, że wbrew doniesieniom mediów, zamierza pozostać ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Niemiec.

- Zrezygnuję ze stanowiska przewodniczącego, to już postanowione - oświadczył chadek na konferencji prasowej w Budziszynie (Bautzen) na wschodzie kraju, dodając, że konkretny termin i inne szczegółowe informacje poda w najbliższych dniach.

Jak powiedział, odejście ze stanowiska szefa partii ma umożliwić CSU odnowę. Zaznaczył też jednak, że słaby wynik ugrupowania w niedawnych wyborach parlamentarnych w Bawarii nie miał wpływu na jego decyzję.

Seehofer jednocześnie podkreślił, że "jest ministrem spraw wewnętrznych w rządzie federalnym i nim pozostanie". Dodał, że jego rezygnacja z funkcji przewodniczącego CSU "w żaden sposób nie wpłynie" na sprawowane przez niego stanowisko w rządzie.

Koalicja będzie bardziej stabilna?

Według wcześniejszych doniesień agencji dpa, w niedzielę wieczorem, podczas obrad w gronie ścisłego kierownictwa CSU, Seehofer zapowiedział swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego partii jak również szefa MSW w ciągu najbliższego roku. Nowy szef ugrupowania miałby zostać wyłoniony na nadzwyczajnym zjeździe na początku 2019 roku. Terminu odejścia z MSW Seehofer nie wskazał - podawała dpa.

- 2019 będzie rokiem odnowy CSU - zacytowała wypowiedź Seehofera, powołując się na relacje uczestników niedzielnej narady w Monachium. Nowy szef CSU ma zostać wybrany podczas kongresu partii na początku przyszłego roku.

Niemiecka agencja napisała też, że nie ma konkretnej daty ustąpienia Seehofera ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych. Według dpa dał on jednak w niedzielę wyraźnie do zrozumienia, że jeśli już nie będzie szefem partii, to tym samym nie może dłużej piastować urzędu ministra w rządzie federalnym.

Według doniesień agencji Reutera, ponieważ Angela Merkel z sojuszniczego CDU zapowiedziała swoje odejście z polityki wraz z końcem obecnej kadencji kanclerza Niemiec w 2021 roku, Seehofer "również chce ustąpić ze funkcji szefa MSW przed 2021 rokiem".

Zdaniem Reutera odejście lidera CSU "może uczynić koalicję Merkel (CDU i CSU - red.) z centrolewicową partią SPD bardziej stabilną"."Seehofer w ostatnim roku dwukrotnie niemal doprowadził do upadku niemieckiego rządu, między innymi domagając się tego lata powstrzymania migrantów przed wjeżdżaniem do Niemiec przez Austrię", zauważa agencja.

Najgorszy wynik od 1950 roku

Jak podkreślają agencje, zapowiadane dymisje Seehofera to efekt najgorszego od 1950 roku wyniku CSU w niedawnych wyborach do parlamentu regionalnego Bawarii i zmasowanej krytyki w szeregach własnej partii.

W wyborach do bawarskiego parlamentu CSU zdobyła 37,2 proc. głosów. Dla ugrupowania, które od kilkudziesięciu lat dominuje w lokalnej polityce i wcześniej rządziło w Bawarii samodzielnie, oznaczało to utratę większości absolutnej i konieczność szukania koalicyjnego partnera. W sprawie utworzenia koalicyjnego rządu w Bawarii CSU porozumiała się z inną centroprawicową partią, Wolnymi Wyborcami (FW).

Autor: mm/adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: