Skradziony skarb z Drezna częściowo odzyskany. Wśród klejnotów jest gwiazda polskiego Orderu Orła Białego

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP

Śledczy znaleźli część część klejnotów skradzionych trzy lata temu ze skarbca Gruenes Gewoelbe (Zielona Krypta) w Dreźnie. Policja i prokuratura poinformowały w sobotę, że w Berlinie przejęto 31 pojedynczych części, w tym kilka sztuk, które wydają się kompletne, w tym gwiazdę polskiego Orderu Orła Białego.

Zabezpieczone sztuki przywieziono do Drezna w asyście specjalnych oddziałów policji. W stolicy Saksonii zostaną one poddane badaniom kryminalistycznym. Następnie eksperci z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie zbadają je pod kątem autentyczności i kompletności.

Włamywacze ukradli w listopadzie 2019 roku z zabytkowego skarbca Gruenes Gewoelbe w Dreźnie 21 sztuk biżuterii wysadzanej ponad 4300 diamentami i brylantami, należących niegdyś do władców saskich, o wartości 113 milionów euro.

Biżuteria znikła bez śladu. To pierwszy taki przypadek

Do tej pory nie było śladu po biżuterii. Według prokuratury w Dreźnie, kolekcji sztuki nie udało się odzyskać w całości nawet teraz - podaje w sobotę portal tygodnika "Spiegel".

Śledczy odzyskali natomiast - o czym teraz poinformowano - 31 pojedynczych części, w tym kilka sztuk, które wydają się być kompletne, jak na przykład gwiazda polskiego Orderu Orła Białego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brylantowy garnitur króla i inne polskie tropy skradzionego skarbu

Proces w sprawie włamania do Gruenes Gewoelbe

W toku śledztwa ujęto sześciu podejrzanych, a ich proces toczy się od końca stycznia w Sądzie Okręgowym w Dreźnie. Oskarżeni są członkami znanej rodziny klanowej Remmo z Berlina.

Galeria Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie) powstała w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich. Jej założycielem był August II Mocny. Uważana jest za jedną z najbogatszych kolekcji klejnotów w Europie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości