Świat

Nie wyrzucą afgańskich uchodźców. "Są naszymi braćmi"

Świat


Premier Pakistanu Nawaz Sharif poinformował, że władze przedłużają do końca marca 2017 roku pobyt afgańskim uchodźcom w Pakistanie. Pierwotnie uchodźcy mieli zostać do końca bieżącego roku.

Decyzja, która zapadła na posiedzeniu rządu w Islamabadzie, umożliwi zarejestrowanym uchodźcom z Afganistanu pozostanie w Pakistanie do końca marca. Obecnie w Pakistanie przebywa co najmniej 1,5 miliona uchodźców. Dodatkowy milion niezarejestrowanych Afgańczyków mieszka w wielu częściach Pakistanu od lat 80., kiedy uciekli z kraju przed przemocą.

Informacja pakistańskich władz nadeszła po niedawnych doniesieniach, że zmuszają one Afgańczyków do powrotu do kraju jeszcze przed wygaśnięciem poprzedniego terminu pobytu do 31 grudnia br. - Afgańczycy są naszymi braćmi i są nam bardzo drodzy. Zostaną podjęte odpowiednie konkretne kroki, aby ułatwić afgańskim uchodźcom życie w Pakistanie - oświadczył Sharif.

Zwrócił się on również do pakistańskich urzędników, aby spotkali się z przedstawicielami afgańskich uchodźców w sprawie rozwiązania ich problemów. - Afgańscy uchodźcy przebywający w Pakistanie... są naszymi gośćmi i decyzje co do ich powrotu zostaną podjęte w sposób, który nie stwarza negatywnego wrażenia wśród ludzi żyjących po obu stronach granicy - miał powiedzieć pakistański premier na posiedzeniu rządu. Władze w Kabulu początkowo chciały, by Islamabad przedłużył pobyt afgańskich uchodźców do końca grudnia 2017 roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: