Nie tylko wielkie jest... wielkie

Aktualizacja:
 
Na fotografii - budynek stojący w Pekinie przypominąjacy grę Jengasxc.hu, mvrdv.nl, sako.co.jp

Jedne mają kształt kosza na zakupy, inne tafli falującej wody. Świat pełny jest niezwykłych projektów architektonicznych, wysokich jak dopiero otwarta wieża w Dubaju, czy zupełnie niskich ale nie mniej zachwycających, jak rozpikslowana skała w Oslo.

 
The Longaberger Company w Newark (fot. wikipedia) 

Architektura często naśladowała jakieś elementy świata. Kolumny korynckie upodabniały się do kwiatów. Podobnie było setki lat później w architekturze secesyjnej.

 
Biblioteka w Kansas (fot. wikipedia) 
 
"Useful + Agreeable House" - mieszkanie jak toster (projekt i wizualizacja: Neil Dennari) 
 
Krzywe domy w Pradze (L) i Sopocie (fot. sxc.hu, TVN24) 
 
Łuska - najwiekszy budynek w Europie powstaje w Londynie (wizualizacja: Renzo Piano Building Workshop) 
 
Ambitny projekt studentów MIT dla Londynu - The Cloud (wizualizacja: RaisetheCloud.org) 
 
Tunel zakupów w Roterdamie (fot. MVRDV.nl) 
 
Blob w Gateshead (L) i w Warszawie (fot. wikipedia, TVN24) 
 
Aqua Tower w Chicago (fot. Studio Gang Architects) 

Dzisiejsze budowle nie odbiegają od tej idei. Choć czasem naśladownictwo przybiera niespodziewane formy. Tak jest chociażby w przypadku amerykańskiej siedziby firmy produkującej kosze - The Longaberger Company w Newark. Ten - być może najdziwniejszy budynek świata - ma kształt kosza. Bez zbędnych metafor.

Szalone i wybitne

Równie oczywiste skojarzenia budzi inna konstrukcja w USA - biblioteka miejska w Kansas. Jej front zbudowano bowiem na kształt grzbietów książek.

W USA zaprojektowano zresztą inną konstrukcję naśladująca codzienne rzeczy. Neil Denari wymyślił prefabrykowany dom w kształcie... tostera. Choć tym razem skojarzenie nie było raczej zamierzone przez twórcę. Nie wiadomo jednak czy budynek znajdzie gdzieś swoje miejsce.

Wspomnieć warto też niezwykły kompleks w Pekinie. Noszący nazwę Bumps projektu Keiichiro Sako (SAKO Architects), kształtem nawiązuje do popularnej gry Jenga.

W kategorii "szalone", należy wspomnieć o jeszcze dwóch budowlach, które zajęły dwa miejsca w rankingu najdziwniejszych budowli portalu odee.com. Pierwszy to "Tańczący dom" w czeskiej Pradze architekta Vlado Milunica. Drugi, podobnie rozchwiany, to "Krzywy dom" w Sopocie (Szotyńscy-Zaleski).

Wielkie i niewielkie

Najwyższy budynek świata stoi w Dubaju. Otwarty został na początku 2010 roku. Zaś najwyższa budowla w Europie pnie się w Londynie. Mający ponad 300 metrów The Shard (łuska) autorstwa Renzo Piano ma zostać otwarty specjalnie na letnie igrzyska w 2012 roku. W tym też roku nad stadionem olimpijskim ma zapłonąć wyjątkowy znicz - z plastikowych baniek mydlanych projektu studentów MIT.

Ale nie tylko najwyższe budowle poruszają świat. Zachwyt budzi m.in. przypominająca rozpikslowaną skałę siedziba banku DnB NOR w Oslo (Norwegia), zaprojektowana przez holenderską pracownię MVRDV. Nie mniej pozytywnych recenzji zbiera niemal gotowy "Aqua Tower" w Chicago. Zaprojektowany przez architektkę Jeanne Gang projekt tej konstrukcji inspirację czerpie z falującej tafli wody.

Bloby i zakupy w wielkim tunelu

Dla rozmiłowanych w rozwiązaniach nietypowych, czekał falujący i zmieniający kształt wieżowiec dla Dubaju. Jednak nie powstał. Zabrakło pieniędzy. Ale chcący pójść na nietypowe zakupy będą mogli to zrobić znacznie bliżej, bo w Rotterdamie (Holandia). Holenderskie biuro MVRDV zaprojektowało tam - chyba najbardziej oryginalną - halę targową. Kształtem przypomina wielką plastikową zabawkę-tunel, w środku upstrzoną freskami wielkich kolorowych warzyw. Upiększy miasto już w 2014 roku.

Tymczasem w ciekawy nurt architektury "blob" (budynki w owalnych kształtach nawiązujące do natury i literatury science fiction) wpisuje się zbudowany w 2004 roku "Sage Gateshead" w Anglii, autorstwa Normana Fostera oraz warszawskie "Złote Tarasy" o "blobowej" kopule ze szkła (autorstwa kalifornijskiej pracowni Jerde Partnership).

Historia rozsądzi

Z architekturą jest podobnie jak z kreacjami mody - koncepcji jest co najmniej tyle, ilu projektantów. Jest jednak jedna poważna różnica: ubrania można schować w szafie, a budynki - tylko zburzyć.

Historia architektury pamięta niejeden wielki eksperyment, który zakończył się klapą. Zresztą mieszkańcom polskich miast znane są budowle zwyczajnie brzydkie, choć opierające się na projektach i ideach wybitnych architektów. Wystarczy wskazać słynne osiedle "Za Żelazną Bramą", stworzone na deskach uczniów legendarnego Le Corbusiera, jednego z ojców modernizmu w architekturze.

Przetrwają?

Czy te wspomniane w tekście, najodważniejsze projekty architektoniczne świata przetrwają próbę czasu, czy zostaną zburzone - trudno dziś rozsądzić. Jednak z pewnością wiele z najwspanialszych i... najdziwniejszych konstrukcji, wejdzie do kanonu historii architektury.

Staszek Maksymowicz//mat

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu, mvrdv.nl, sako.co.jp