Benedykt XVI ostrzegł przed oddawaniem mediów w ręce tych, którzy chcą manipulować sumieniami. W orędziu poświęconym środkom społecznego przekazu papież zaapelował, aby nie wykorzystywać ich w celach ideologicznych.
Watykan ogłosił tekst papieskiego orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Benedykt XVI podkreśla w nim, że media powinny być instrumentem w służbie na rzecz większej sprawiedliwości i solidarności. Zwrócił uwagę na ich "nadzwyczajny potencjał" oraz na to, że w dobie globalizacji stały się integralną częścią relacji międzyludzkich oraz społecznego, ekonomicznego, politycznego i religijnego rozwoju.
Niestety - jak zauważył - grozi im to, że przekształcą się w systemy, mające na celu podporządkowanie ludzkości dominującym w danej chwili interesom. - Właśnie to się dzieje, gdy komunikacja jest wykorzystywana w celach ideologicznych albo do agresywnego reklamowania produktów konsumpcji - dodał Benedykt XVI.
Potrzeba "infoetyki"
- Przyznając sobie prawo reprezentowania rzeczywistości, media mają tendencję do legitymizacji lub narzucania wypaczonych modeli życia osobistego, rodzinnego i społecznego - zauważył papież. Stwierdził też, że aby przyciągnąć słuchaczy i zwiększyć liczbę widzów, media nie wahają się epatować wulgarnością, przemocą oraz przekraczaniem moralnych granic.
Jako najważniejsze zadanie środków masowego przekazu papież wymienił obronę człowieka i pełne poszanowanie ludzkiej godności. Dlatego w jego opinii konieczne jest ustanowienie "infoetyki" na wzór bioetyki w dziedzinie medycyny i badań naukowych.
Źródło: PAP, tvn24.pl