Holenderski dziennikarz zastrzelony przed studiem telewizyjnym. Aresztowano Polaka

Źródło:
PAP / TVN24 / ad.nl
Peter de Vries został postrzelony w Amsterdamie w 2019 roku (nagranie archiwalne)
Peter de Vries został postrzelony w Amsterdamie w 2019 roku (nagranie archiwalne)Reuters
wideo 2/3
Zabójstwo Petera de VriesaReuters

Według holenderskich służb to obywatel Polski, Krystian M., zlecił zabójstwo dziennikarza Petera R. de Vriesa. 27-latek został aresztowany.

Dziennikarz został postrzelony w Amsterdamie na początku lipca zeszłego roku, krótko po opuszczeniu studia telewizyjnego RTL4. Zmarł 15 lipca w szpitalu. Peter R. de Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.

Wcześniej w związku ze sprawą zatrzymano dwóch podejrzanych o dokonanie zbrodni, aktualnie przed sądem w Amsterdamie trwa ich proces. Jednym z oskarżonych jest Polak Kamil E., który prowadził samochód z miejsca zamachu. Drugim podejrzanym jest 22-letni Delano G., który miał pociągnąć za spust.

Czytaj też: Podejrzani o zabójstwo holenderskiego dziennikarza przed sądem. Wśród nich Polak

Według śledczych zleceniodawcą zabójstwa jest obywatel Polski Krystian M., który jest także podejrzewany o usiłowanie zabójstwa innego Holendra w październiku 2021 r. Jak podaje portal ad.nl, 27-letni Polak został już wcześniej zatrzymany za usiłowanie zabójstwa w Zeewolde w październiku 2021 r. i w związku z tym przebywał w areszcie.

Zabójstwo dziennikarza - informuje portal - M. miał zlecić za pomocą serii zaszyfrowanych wiadomości odkrytych na smartfonie znalezionym w samochodzie Kamila E. i Delano G.

Autorka/Autor:wini\mtom

Źródło: PAP / TVN24 / ad.nl