Navy SEAL zginął w walce. Dżihadyści sforsowali linie obronne
Link skopiowany do schowka.
Navy SEAL miał zginąć w wyniku bezpośredniej wymiany ognia
Źródło: chuck holton (CC BY-NC-SA 2.0)
Żołnierz elitarnej amerykańskiej jednostki komandosów Navy SEALs został zabity we wtorek na północy Iraku podczas ataku dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) wymierzonego w siły kurdyjskie - poinformowali przedstawiciele amerykańskich władz.
Jest on trzecim amerykańskim żołnierzem, który zginął w wyniku "wrogiego ostrzału" od rozpoczęcia w 2014 roku przez dowodzoną przez USA koalicję kampanii mającej na celu zniszczenie IS. Przebywający w Niemczech minister obrony USA Ash Carter potwierdził śmierć żołnierza.
Bitwa o Tel Askof
Chcący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony powiedział, że chodziło o członka elitarnych sił specjalnych Navy SEALs. Biorą oni udział w ryzykownych misjach, a także są doradcami wojskowymi; Pentagon na ogół zachowuje dyskrecję co do działalności tych sił. To właśnie wyspecjalizowana jednostka Navy SEALs zabiła Osamę bin Ladena w 2011 roku w Pakistanie.
Wysoki rangą przedstawiciel kurdyjskich sił, czyli peszmergów, walczących z IS w północnym Iraku, powiedział, że Amerykanin zginął koło miasta Tel Askof, ok. 28 km od Mosulu. To drugie co do wielkości irackie miasto jest bastionem IS.
Bojownicy IS zajęli Tel Askof o świcie, ale po kilku godzinach zostali stamtąd wypędzeni przez peszmergów. Według przedstawiciela wojska USA koalicja udzieliła Kurdom wsparcia z powietrza z myśliwców F-15 i dronów. Przedstawiciel ten dodał, że żołnierz zginął w wyniku "bezpośredniej wymiany ognia".
Dżihadyści sforsowali obronę
Rzecznik Pentagonu Peter Cook sprecyzował, że do incydentu doszło "od 3 do 5 km za linią frontu", a amerykański żołnierz "doradzał i pomagał" peszmergom.
IS rzadko przeprowadza takie ataki na północy Iraku, skąd dzięki wsparciu koalicji peszmergowie wypchnęli bojowników i ustanowili linie obronne, które dżihadystom nieczęsto udaje się przerwać.
Przedstawiciel chrześcijańskiej milicji rozmieszczonej wraz z peszmergami w Tel Askof poinformował, że aby pokonać tę linię, dżihadyści wykorzystali wielu zamachowców samobójców. Niektórzy jechali samochodami wypełnionymi ładunkami wybuchowymi.
Według kurdyjskiej rady bezpieczeństwa narodowego we wtorek zabitych zostało ponad 80 bojowników IS, a 25 pojazdów należących do dżihadystów zostało zniszczonych. Kurdyjski przedstawiciel władz twierdzi, że w walkach śmierć poniosło co najmniej 10 peszmergów.
Dodatkowe siły w Iraku
W połowie kwietnia Stany Zjednoczone ogłosiły plany wysłania dodatkowych 200 żołnierzy do Iraku i śmigłowców bojowych Apache dla wsparcia sił rządowych w walce z IS.
W ramach międzynarodowej antydżihadystowskiej koalicji w Iraku przebywa ok. 4 tys. żołnierzy USA, którzy doradzają i szkolą siły rządowe. Nie biorą bezpośrednio w walkach lądowych z IS.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają