Jens Stoltenberg: sojusznicy wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy

Źródło:
PAP
Stoltenberg: Putin nie docenił odwagi Ukraińców, determinacji jej polityków, ale też jedności i siły NATO
Stoltenberg: Putin nie docenił odwagi Ukraińców, determinacji jej polityków, ale też jedności i siły NATO
TVN24
Stoltenberg: Putin nie docenił odwagi Ukraińców, determinacji jej polityków, ale też jedności i siły NATOTVN24

Sekretarz generalny NATO oświadczył, że w miarę, jak Rosja intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. "Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej" - powiedział Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady NATO-Ukraina.

Rada NATO-Ukraina zebrała się w następstwie niedawnych intensywnych i tragicznych w skutkach rosyjskich nalotów na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę. Jak podało NATO, sojusznicy zdecydowanie potępili eskalację rosyjskich ataków na Ukrainę, a także użycie przez Rosję rakiet balistycznych pochodzących z Korei Północnej i dronów z Iranu.

"Sojusznicy dostarczyli już Ukrainie szeroki wachlarz systemów obrony powietrznej, a w środę potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze wzmacnianie obrony Ukrainy. Za pośrednictwem NATO kupują do 1000 rakiet obrony powietrznej Patriot, aby uzupełnić swoje zapasy w dalszym wzmacnianiu obrony powietrznej Ukrainy" - podał Sojusz.

Niemcy dostarczyły niedawno Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i Skynex oraz dodatkowe rakiety dla obrony przeciwlotniczej IRIS-T, a Wielka Brytania wysyła na Ukrainę około 200 rakiet obrony powietrznej.

Jens StoltenbergNATO

W środę członkowie Sojuszu jasno dali do zrozumienia, że będą w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie znaczącą pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną, a wielu członków Sojuszu przedstawiło plany zapewnienia dalszych miliardów euro pomocy w 2024 r.

- NATO zdecydowanie potępia rosyjskie ataki rakietowe i dronów na ukraińską ludność cywilną, w tym z użyciem broni pochodzącej z Korei Północnej i Iranu. Już drugi rok z rzędu Putin próbuje wyniszczyć Ukrainę masowymi uderzeniami, ale mu się to nie udaje. Rosyjska kampania okrucieństwa tylko wzmacnia determinację Ukrainy - powiedział sekretarz generalny Stoltenberg.

- W miarę jak Moskwa intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej - dodał.

Spotkanie Rady NATO-Ukraina

Środowe spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na wniosek Ukrainy. Stoltenberg przewodniczył Radzie.

Ambasadorowie NATO, przy udziale przedstawiciela Szwecji (która czeka na przyjęcie do NATO), zapoznali się podczas wideokonferencji z generałem porucznikiem Mykołą Oleszczukiem, dowódcą ukraińskich sił powietrznych i wiceministrem spraw wewnętrznych Ołeksiem Siergiejewem.

Rada NATO-Ukraina powstała podczas Szczytu Sojuszu w lipcu 2023 roku i służy jako forum wspólnych konsultacji, podejmowania decyzji i działań pomiędzy NATO a Ukrainą.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO