NASA napromieniuje małpy

Aktualizacja:
 
Saimiri to niewielkie małpki żyjące w Centralnej i Południowej AmeryceLuc Viatour/www.lucnix.be

Po dziesięcioleciach przerwy NASA ponownie będzie napromieniowywać małpy - podał portal Discovery Channel News. Zdaniem naukowców pomoże to zbadać wpływ długiego przebywania w przestrzeni kosmicznej na organizmy astronautów. Według obrońców praw zwierząt, to wielki krok wstecz, jeśli chodzi o nasze traktowanie naszych braci mniejszych.

Badania mają dać odpowiedź, jakie działania można podjąć podczas długich podróży kosmicznych, gdy astronauci opuszczą ochronne pole magnetyczne ziemi.

W tracie eksperymentów od 18 do 28 małpek saimiri zostanie poddanych niskim dawkom promieniowania. mniej więcej takim, jakie mogą otrzymać lecący na Marsa kosmiczni podróżnicy. Naukowcy są szczególnie zainteresowani tym, jak promieniowanie wpłynie na centralny układ nerwowy i zachowanie zwierząt.

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że była potrzeba tego typu pracy - powiedział Discovey News Jack Bergman, farmakolog z Harvard Medical School's McLean Hospital w Bostonie. - NASA jest od dawna oddana dalekim podróżom kosmicznym i wraz z tym oddaniem przychodzi potrzeba wiedzy, jakie efekty uboczne może mieć podróż w głąb kosmosu, jaka jakie jest zagrożenie dla astronautów - dodał.

Wcześniej NASA testowała napromieniowanie na szczurach i myszach, ale zdaniem Franka Cucinotty, szefa Space Radiation Health Project w centrum kosmicznym w Houston dają one tylko niepełny obraz sytuacji.

Powtórka z rozrywki

Najpierw naukowcy wytrenują małpki, a później sprawdzą, jak wystawienie na promieniowanie zmieni ich wyniki. Testy odbędą się w należącym do NASA laboratorium w Nowym Jorku. - Piękno tkwi w tym, że możemy dokonać ocen w różnych odstępach czasu po napromieniowaniu, tak więc nie tylko otrzymamy wyniki dotyczące natychmiastowych efektów, ale będziemy mogli spojrzeć ponownie w dłuższym okresie czasu - zachwycał się Bergman.

Zwierzęta, które nie zostaną zabite po eksperymentach trafią pod obserwację weterynaryjną.

Co ciekawe, już kilkadziesiąt lat temu, podczas zimnej wojny amerykańskie wojsko prowadziło podobne eksperymenty. Badano wtedy na małpach, jak eksplozja nuklearna może wpłynąć na zdolności pilotów wojskowych do wykonywania lotów bombowcami strategicznymi.

Źródło: Discovery Channel News

Źródło zdjęcia głównego: Luc Viatour/www.lucnix.be