Największy kontrakt US Navy. Dziesięć atomowych okrętów podwodnych

Okręt typu Virginia u wybrzeży Hawajów. Najczęściej na powierzchni można je zobaczyć gdy wchodzą lub wychodzą z bazyUS Navy

Amerykańska flota zamówiła dziesięć nowych atomowych okrętów podwodnych typu Virginia. Jak poinformowano, to największy pojedynczy kontrakt w historii US Navy. Jego wartość to 17,8 miliarda dolarów.

Okręty z nowej serii, oznaczone Block IV, mają trafiać do służby od 2018 roku. Obecnie w służbie są już cztery okręty Block I, sześć Block II i trwa budowa lub przygotowania do budowy ośmiu jednostek Block III.

Podwodne zbrojenia

US Navy zakłada, że do końca drugiej dekady będzie posiadać łącznie 35 okrętów typu Virginia, czyli mniej więcej tyle samo, ile obecnie okrętów podobnej klasy posiadają wszystkie kraje świata razem wzięte. Na dodatek Amerykanie nadal mają 40 starszych atomowych okrętów podwodnych typu Los Angeles, które będą stopniowo wycofywane przez kolejne 20 lat i uzupełniały nowsze Virginie.

Pojedynczy okręt serii Block IV ma kosztować 1,78 miliarda dolarów. Oznacza to znaczący spadek kosztów względem wcześniejszych serii. Jednostki Block III kosztują po 2,6 miliarda. Jednym z głównych celów podczas opracowywania czwartej serii było zmniejszenie kosztów zakupu i obsługi.

Amerykanie posiadają obecnie wielką przewagę nad wszelkimi potencjalnymi adwersarzami w potencjale broni podwodnej. Pomimo zakończenia zimnej wojny ciągle rozwijają to uzbrojenie i produkują je w znacznych ilościach. Mający wielkie osiągnięcia w budowie okrętów podwodnych Rosjanie przez ostanie dwie dekady są praktycznie w zastoju, a Chińczycy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Cisi myśliwi

Jednostki typu Virginia są szturmowymi atomowymi okrętami podwodnymi. Ich głównym zadaniem jest poszukiwanie i zwalczanie wrogich okrętów podwodnych, zwłaszcza tych uzbrojonych w rakiety balistyczne. Mogą też atakować okręty nawodne. Dodatkowo mogą przeprowadzać z ukrycia ataki na cele lądowe. Głównym uzbrojeniem są torpedy i rakiety manewrujące Tomahawk.

Pod wodą Virginie mogą się rozpędzać do co najmniej 50 km/h i zanurzać na głębokość do 240 metrów. Są to jednak dane oficjalne, które w przypadku okrętów podwodnych zawsze są zaniżane, aby przeciwnik nie wiedział dokładnie czego się po nich spodziewać. Spekuluje się, że maksymalne zanurzenie jest kilka razy większe.

Dzięki źródle energii w postaci reaktora atomowego Virginie mają teoretycznie nieograniczony zasięg. Same zapewniają wodę i powietrze dla załogi. Jedynym ograniczeniem są zapasy żywności i odporność psychiczna marynarzy. Zazwyczaj pojedynczy patrol trwa około trzech miesięcy, podczas których okręt jedynie okazjonalnie wypływa na powierzchnię.

Budowa prototypowego USS Virginia. Większość prac jest prowadzona w zamkniętej haliUS Navy

Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Navy