Najnowszy komunikat o zdrowiu papieża

Papież Franciszek
Papież Franciszek od dwóch tygodni przebywa w szpitalu
Źródło: Reuters

Papież Franciszek spędził spokojną noc w szpitalu i odpoczywa - podały w środę rano służby prasowe Watykanu. We wtorek wieczorem powiadomiono, że Franciszek jest nadal w stanie krytycznym, ale stabilnym.

Tradycyjnie pierwsza poranna informacja o stanie jego zdrowia jest bardzo lakoniczna. Wieczorne komunikaty z Watykanu zawierają więcej informacji. W związku z tym, że sytuacja jest wciąż bardzo skomplikowana, lekarze powstrzymują się od przedstawienia dalszej prognozy.

88-letni papież spędza 13. dzień w rzymskim szpitalu Gemelli i jest to najdłuższy pobyt w szpitalu w jego prawie 12-letnim pontyfikacie. Ma obustronne zapalenie płuc.

Służby prasowe Watykanu regularnie publikują komunikaty o stanie zdrowia Franciszka. We wtorek w wieczornym komunikacie medycznym poinformowano, że stan Franciszka jest krytyczny, ale stabilny i że nie doszło do ostrych kryzysów oddechowych. Papież miał trzecią tomografię komputerową w ramach kontroli zapalenia płuc, jakie przechodzi. Papież wstaje z łóżka, a we wtorek wznowił pracę - dodał Watykan.

Od poniedziałku codziennie o godzinie 21 na placu Świętego Piotra odbywa się modlitwa różańcowa za zdrowie papieża Franciszka.

Modlitwa przy pomniku papieża św. Jana Pawła II przed kliniką Gemelli, gdzie przebywa papież Franciszek
Modlitwa przy pomniku papieża św. Jana Pawła II przed kliniką Gemelli, gdzie przebywa papież Franciszek
Źródło: EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA

Decyzje papieża

We wtorek watykańskie biuro prasowe poinformowało o licznych decyzjach podejmowanych przez Franciszka. Opublikowane zostało jego orędzie na Wielki Post, rozpoczynający się 5 marca. Tekst nosi datę 6 lutego, a więc sprzed hospitalizacji.

Ogłoszona też została cała seria dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które papież zaaprobował w poniedziałek, gdy odwiedził go watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oraz jego zastępca arcybiskup Edgar Pena Parra. Franciszek zatwierdził m.in. dekret o heroiczności cnót świeckiej zakonnicy Kunegundy Siwiec, a także o ofierze życia włoskiego karabiniera Salvo D'Acquisto, który oddał je w 1943 roku po to, by uratować 22 osoby przed śmiercią z rąk Niemców.

Papież Franciszek
Papież Franciszek
Źródło: MAURIZIO BRAMBATTI/EPA/PAP

Poinformowano także o całej serii nominacji dokonanych przez papieża w Watykanie, Brazylii i Kanadzie.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: