Grupa ludzi nachyla się nad ciałem mężczyzny, szybko unoszą go na rękach i wkładają do samochodu. Z głowy mężczyzny zwisają strzępy włosów i ciała, obficie leje się krew. Po raz pierwszy od czerwca, od krwawo stłumionych powyborczych protestów, na irańskich ulicach polała się krew. W starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło - według ostatnich danych irańskiej telewizji - co najmniej osiem osób.
Nie wiadomo, kim jest mężczyzna na amatorskim filmie i czy przeżył. Jeśli nie, może być jedną z ośmiu ofiar starć demonstrantów z policją, o których donoszą opozycyjne irańskie portale.
Nieznana jest również tożsamość mężczyzny z innego nagrania. Ten leży twarzą do ziemi, a inny mężczyzna przyciska dłoń do jego pleców, prawdopodobnie tamuje krew płynącą z rany.
Policja przyznaje: są zabici
Irańska telewizja państwowa poinformowała w poniedziałek, że w trakcie antyrządowych starć zginęło 8 osób. Wcześniej policja mówiła o 5 ofiarach i podkreślała, że żadna z nich nie ucierpiała z rąk sił bezpieczeństwa - jedna osoba miała spaść z mostu, dwie zginąć w wypadkach samochodowych, kolejny protestant miał być zastrzelony, ale nie przez policję.
Zastępca szefa policji Ahmad Reza Radan podkreślił za to, że w starciach rannych zostały "tuziny policjantów". Wiceszef policji nie musi mijać się z prawdą. Na innym amatorskim nagraniu widać jak rozwścieczony tłum wyciąga z radiowozu policjanta. Później film się urywa. Nie widać jaki los spotkał funkcjonariusza.
Również na innych zdjęciach widać obrzucanych kamieniami mundurowych, a także ich płonące motocykle. Opozycja twierdzi, że w ten sposób odpowiedziała na przemoc, do jakiej uciekły się służby bezpieczeństwa.
Były szef MSZ w areszcie
W nocy z niedzieli na poniedziałek siły bezpieczeństwa aresztowały Ibrahima Jazdiego, byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie szefa opozycyjnego liberalnego Ruchu Wyzwolenia Iranu (MLI). Aresztowania - jak donosi opozycyjna strona Rahesabz - dokonano w jego domu. "Członkowie służby bezpieczeństwa zatrzymali Jazdiego o godzinie 3.00 nad ranem i zabrali go w nieznanym kierunku" - czytamy na stronie.
W ubiegłym tygodniu Jazdiego wezwano do ministerstwa obrony i służb specjalnych, lecz działacz nie stawił się tam - donosi Rahesabz.
78-letni szef nielegalnego, choć od wielu lat tolerowanego przez władze opozycyjnego ugrupowania, był ministrem spraw zagranicznych rządu Mehdiego Bazargana na początku rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku.
To nie pierwsze aresztowanie Jazdiego - na krótko zatrzymano go już w trakcie czerwcowych protestów.
Prymitywne indywidua walczą z narodem
Inni z liderów opozycji i kandydat na prezydenta w czerwcowych wyborach - Mehdi Karubi - potępił ostro użycie siły wobec uczestników antyrządowej demonstracji w Teheranie.
"Co się naprawdę stało? Oni (rządzacy) przelali ludzką krew w dniu Aszury i posłużyli się grupą prymitywnych indywiduów w konfrontacji z narodem" - napisał Karubi w oświadczeniu, umieszczonym na proreformatorskiej witrynie internetowej Rah-e-Sabz.
Jak zaznaczył, Aszurę szanował nawet rząd obalonego 30 lat temu szacha Rezy Pahlawiego.
Protest rozlewa się na cały kraj
Pierwsze od czerwca tak krwawe starcia policji ze zwolennikami reformatorów rozgorzały w niedzielę rano przy okazji szyickiego święta Aszury upamiętniającego śmierć imama Husajna w VII wieku. To również siódmy dzień żałoby po krytyku władz, zmarłym 19 grudnia wielkim ajatollahu Alim Montazerim.
Starcia trwały cały dzień i według opozycyjnej strony internetowej Dżaras nie ograniczały się tylko do Teheranu. Na ulicę wyszły tysiące mieszkańców Kum, Szirazu, Isfahanu, Nadżafabadu, Maszhadu, Babolu i Tebrizu.
W tym ostatnim - bastionie lidera opozycji Mir-Hosejna Musawiego - zginęło, według opozycji czterech demonstrantów, a wielu zostało rannych. Zarówno w Tebrizie, Teheranie jak i innych miastach manifestanci wyszli na ulice wznosząc antyrządowe hasła.
Allah jest wielki
W stolicy, jak podczas powyborczych protestów, grupy demonstrantów zbierały się na dachach, by krzyczeć "Allah jest wielki". Głośne okrzyki było słychać jeszcze w nocy. Tak jak i strzały.
Informacji o starciach i ofiarach nie da się w stu procentach zweryfikować. Irańskie władze zabroniły zagranicznym, niezależnym mediom jakichkolwiek relacji, a dziennikarze-obcokrajowcy są skutecznie prześladowani.
Ci, którym udało się znaleźć w centrum wydarzeń narażeni są na niebezpieczeństwo. Dubajska telewizja poinformowała, że jej dziennikarz zaginął w niedzielę w irańskiej stolicy. Nie wiadomo, co się z nim stało.
W sumie w trakcie protestów aresztowano w Teheranie ponad 300 osób - donosi CNN powołując się na irańską telewizję IRINN.
"Oszukani przez zachodnie media chuligani"
Na krwawą niedzielę w Iranie zareagował już Biały Dom, potępiając "niesprawiedliwe represje", a Paryż skrytykował z kolei "przemoc wobec demonstrantów".
Irańskie władze odpowiadają jednak, że manifestanci to "oszukani przez zachodnie media chuligani", którzy niszczą prywatną własność i nie okazują szacunku dla święta Aszury.
- Irański naród wykazał do tej pory wielką tolerancję, ale powinni wiedzieć [demonstranci - red.], że cierpliwość systemu ma swoje granice - groził Modżtaba Zolnour, przedstawiciel Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego.
Odpowiedział mu Mehdi Karoubi, jeden z liderów ruchu reformatorskiego. - Co się stało z tym religijnym systemem, że rozkazuje zabijać niewinnych ludzi w świętym dniu Aszury? - pytał cytowany przez Dżaras Karubi.
- Dlaczego taki święty dzień nie jest szanowany przez rządzących? - dopytywał.
Źródło: Reuters