MSZ: wśród zakładników uwolnionych przez Hamas jest Polka

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obywatelka Polski znalazła się w pierwszej grupie zakładników uwolnionych przez Hamas - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Z zadowoleniem przyjmujemy informację o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, co pozwoliło na uwolnienie pierwszej grupy zakładników, w tym obywatelki RP, i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do enklawy" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że jest to rezultat nieprzerwanych międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych.

"MSZ pogratulowało wszystkim partnerom zaangażowanym w osiągnięcie tego ważnego kroku. Mamy nadzieję, że zawieszenie broni zostanie utrzymane. Podkreślamy konieczność jak najszybszego uwolnienia wszystkich uprowadzonych osób" - przekazano w komunikacie.

"Jednocześnie Polska w dalszym ciągu stanowczo domaga się wyrażenia przez Izrael zgody na bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy przez pozostałych obywateli RP" - podkreślono.

Rozejm w Strefie Gazy

Rozejm między Izraelem a Hamasem rozpoczął się w piątek w Strefie Gazy i powinien obowiązywać przez cztery dni. Podczas tej przerwy w walkach Hamas ma uwolnić łącznie 50 zakładników, uprowadzonych z Izraela w trakcie ataku 7 października.

Pierwsza grupa zakładników wyszła na wolność w piątek w zamian za wypuszczenie przez Izrael z więzień 39 Palestyńczyków - kobiet i nastolatków.

200 ciężarówek z pomocą humanitarną wjechało do Strefy Gazy; część dostaw trafi do północnej części Strefy po raz pierwszy od 7 października, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas – powiadomiła w sobotę COGAT (izraelska instytucja w ministerstwie obrony, odpowiedzialna za sprawy palestyńskie).

Jak podała COGAT, za zgodą Izraela 50 ciężarówek pojedzie na północ Strefy Gazy, w tym na tereny, gdzie nie odbyła się ewakuacja.

CZYTAJ: Uwolniono pierwszych zakładników Hamasu. "Zazdroszczę rodzinom, które będą przytulać swoich bliskich"

Autorka/Autor:js/gp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24